Sabancı Vakfı’nın toplumsal sorunlara çözüm üreten “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlattığı Fark Yaratanlar programı, dokuzuncu sezonuyla devam ediyor. Dokuzuncu sezonun yedinci Fark Yaratan’ı Türkiye’de giderek artan yaşlı nüfusuna yönelik algıyı değiştirmek ve Türkiye’ye özgü yenilikçi bir üniversite modeli oluşturmak hedefiyle ortaya çıkan Tazelenme Üniversitesi oldu.

Sabancı Vakfı’nın toplumsal sorunlara çözüm üreten “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlattığı Fark Yaratanlar programı, dokuzuncu sezonuyla devam ediyor. Fark yaratan çalışmaların kısa videolarının hazırlanıp internette ve televizyonda yayınlanmasıyla projelerin görünürlük kazanmasını ve izleyenlere ilham vermesini hedefleyen Fark Yaratanlar programı, bu sayede toplumsal gelişmeye aktif katılımı artırmayı amaçlıyor.

Dokuzuncu sezonun yedinci Fark Yaratan’ı Türkiye’de giderek artan yaşlı nüfusuna yönelik algıyı değiştirmek ve Türkiye’ye özgü yenilikçi bir üniversite modeli oluşturmak hedefiyle ortaya çıkan Tazelenme Üniversitesi oldu.

Akdeniz Üniversitesi bünyesinde Prof. Dr. İsmail Tufan öncülüğünde kurulan Tazelenme Üniversitesi, 60 yaş üzeri bireylere sağlıktan arkeolojiye, sosyolojiden ekonomi ve güzel sanatlara kadar pek çok farklı alanda eğitim imkanı sunuyor.

Tazelenme Üniversitesi projesi, Akdeniz Üniversitesi’nin yürüttüğü Türkiye Gerontoloji Atlası araştırması kapsamında ortaya çıkan ‘‘insanın yaşam boyu öğrenme’’ ihtiyacı doğrultusunda hayata geçirildi. Üniversite bünyesinde Prof. Dr. İsmail Tufan öncülüğünde kurulan Tazelenme Üniversitesi, 60 yaş üzeri bireylere sağlıktan arkeolojiye, sosyolojiden ekonomi ve güzel sanatlara kadar pek çok farklı alanda eğitim imkanı sunuyor. Projeye dahil olan bireyler ayrıca, yaşlılıkta yaşanan sağlık sorunları, bu hastalıklara yakalanmamak için yapılması gereken el hareketleri ve egzersizler gibi eğitimlere de katılabiliyorlar.

İki kuşak tek bir çatı altında buluşuyor

Gönüllü genç eğitmenlerle 60 yaş ve üzeri ‘üniversite öğrencilerini’ tek bir projede buluşturan Tazelenme Üniversitesi bugün, İstanbul Nişantaşı, Alanya Hamdullah Emin Paşa ve İzmir Ege Üniversiteleri’nde faaliyet gösteriyor. Proje kapsamında verilen eğitimlerle bugüne kadar 5 bine yakın öğrenciye ulaşıldı.

İnsanların daha iyi yaşam sürmelerine katkıda bulunmak amacıyla kurulan Tazelenme Üniversitesi, hem 60 yaş üzeri bireylere yönelik yenilikçi bir eğitim modeli oluşturuyor, hem de eğitimlere katılan öğrencilerin hayatlarında fark yaratıyor.

“Tazelenme Üniversitesi”nin fark yaratan hikayesini 19 Ocak 2018 tarihinden itibaren www.farkyaratanlar.org ve www.sabancivakfi.org internet sitelerinin yanı sıra Facebook, Twitter ve Youtube’dan izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz