Papağan Kuruyemiş Yönetim Kurulu Başkanı Kani Emekçi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarda cips, şekerleme gibi ürünlere kısıtlama getirmesinin, okulların kuruyemişe yönelmesini sağladığını açıkladı. Emekçi, çeşit olarak en fazla fındık, kuru üzüm, ceviz gibi ürünlerin yer aldığı karışık kuruyemiş çeşitlerinin tercih edildiğini de sözlerine ekledi.

Milli Eğitim Bakanlığı, geçen yılın Nisan ayında yayınladığı genelge ile okul kantinlerinde satışı veya dağıtımı yapılacak ürünler için yeni kriterler belirlemişti. Bu kapsamda kızartma, cips ve tatlandırıcılı içeceklere olmak üzere birçok gıda ürününe kısıtlama getirilmişti.

Papağan Kuruyemiş Yönetim Kurulu Başkanı Kani Emekçi

Söz konusu genelgenin etkilerinin, henüz çok güçlü olmasa da kuruyemiş sektöründe hissedilmeye başlandığına dikkat çeken Papağan Kuruyemiş Yönetim Kurulu Başkanı Kani Emekçi, özellikle özel okulların hem kantinlerinde hem de dağıttıkları ikindi kahvaltılarında kuruyemişe yönelmeye başladıklarını açıkladı.

Karışık tercih ediliyor

Firma olarak bir süredir önde gelen bazı özel okullara kuruyemiş verdiklerine değinen Emekçi, son gelişmeler hakkında şu bilgileri paylaştı:

“Kuruyemiş, iki yıl önce yok düzeyindeydi. Hâla çok yoğun olmamakla birlikte geçmişe göre bu kategoride üç kata ulaşan bir artış gözlemliyoruz. Çeşit olarak baktığımızda da en fazla fındık, kuru üzüm, ceviz gibi ürünlerin yer aldığı karışık kuruyemiş çeşitlerinin tercih edildiğini görüyoruz.”

Sağlıklı atıştırmalık doğru yerde

“Ceviz, fındık, badem, kuru üzüm, kuru kayısı; hepsi doğal vitamin deposu” diyen Kani Emekçi, “7’den 77’ye tüketilebilecek en sağlıklı atıştırmalık ürünler zaten bunlar. Sağlıklı atıştırmalık, okullarda doğru yerini bulmaya başladı.” diye konuştu.

Kuruyemiş gençleşmeli

Kuruyemiş mahsullerini tercih etme ve satın alma yaşının düşürülmesi, hem sağlıklı atıştırmalığın yaygınlaşması hem de daha sağlıklı bir toplum adına geniş önem taşıyor. Kani Emekçi’ye göre bu nedenle okullarda kuruyemiş tüketiminin, dolayısıyla da sağlıklı atıştırmanın özendirilmesi, daha sağlıklı bir gelecek için çok önemli bir adım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın