-1.5 C
Ankara
Cumartesi, Ocak 23, 2021

kuruyemiş

Aşure ayı sektöre hareketlilik getirecek

Aşure ayının kuruyemiş sektörünü canlandırdığını ve hareket getirdiğini belirten TÜKSİAD Başkanı Hüsamettin Karaman aşure ayı ile sektörde yaşanacak gelişmeleri değerlendirdi.

Sarı nokta hastalığına iyi gelen 13 besin

Op. Dr. Yusuf Avni Yılmaz, sarı nokta hastalığını geciktiren 13 besini ve faydalarını sıraladı...

‘Bayramda yaşanabilecek süt, çikolata ve kuruyemiş alerjilerine dikkat!’

Her ne kadar Ramazan Bayramı’nı karantina altında geçirsek de bayramlar çocuklar için çikolata, şeker ve kuruyemiş demek. Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, besin alerjilerinin görülme sıklığının arttığını vurgulayarak, “Besin alerjilerinde en sık rastlanan alerjenler süt, yumurta, buğday, kuruyemişler, deniz ürünleri soya ve kakaodur. Bayramda süt içeriği olan şekerler hem süt hem de kakao içeren çikolatalar, alerjen kuruyemiş içerebilen tatlılar beklenmedik besin alerjileri için risk oluşturabilir” ifadelerini kullandı.

İkinci sokağa çıkma yasağında sepeti atıştırmalıklar doldurdu

10 Nisan akşamı saat 22.00’da duyurulan ilk sokağa çıkma yasağı ile en çok alınan ürünler ekmek, su ve süt olmuştu. Trendbox’ın İstanbul’da 1.000’den fazla noktadan aldığı veriye göre, 17 Nisan’da ekmek en çok satılanlar listesine girmezken su ve süt alışverişinde de 10 Nisan’a göre düşüş yaşandı. İstanbullular bu kez yasak öncesi son günde atıştırmalık ürünlere yoğun ilgi gösterdi.

Sigaranın yerine tüketilen abur cubur kilo aldırıyor

Sigarayı bırakan kişilerde zaman zaman beslenme konusunda yeni alışkanlıkların ortaya çıkabileceğini, bu durumun da kilo artışına yol açabileceğini belirten uzmanlar, sağlıklı beslenme alışkanlıkları ile sigaranın verdiği hazzın yerinin doldurulabileceğini vurguluyor. Uzmanlara göre, el alışkanlığı haline gelen sigara yerine çiğ badem, fındık ve kaju tüketilebilir. Canınız sigara çektiğinde yudum yudum içeceğiniz su ise aynı zamanda metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olabilir.

Yarıyıl tatilinde çocuklar için pratik beslenme ipuçları!

Sağlıklı atıştırmalıklar… Mevsim meyvelerinden günde 1 veya 2 porsiyon… Her gün 3 avuç sebze, 2 avuç meyve! Kuruyemişler… İşte, yarıyıl tatilinde çocuklar için pratik beslenme ipuçları!

Tok tutan sağlıklı atıştırmalıklar

Öğünleri atlamak da kalorili ve sağlıksız beslenmek kadar sağlığımıza zarar veriyor.

Maliyet ve döviz kurundaki artış kuruyemiş fiyatlarına yansıdı

Türkiye’nin yüksek oranlarda ithal ettiği ceviz, badem ve kaju fiyatlarının artan döviz kuru nedeniyle artış gösterdiğini belirten TÜKSİAD Başkanı Hüsamettin Karaman, kuru yemişlerin genelinde ise yüzde 30 oranında fiyat artışı söz konusu olduğunu açıkladı.

Okul başarısının sırrı yemeklerde saklı

Çocukluk yılları, beyin gelişimi için en kritik dönemdir. Bu dönemde çocukların yedikleri tüm yiyecekler odak ve bilişsel becerilerini etkiler. Peki, sizin çocuğunuz gün boyu enerjik kalmasını sağlayacak ve gelecekte de beyin gelişimini desteklemeye yardımcı olan besinleri yeterince tüketiyor mu?

Vegan ve vejetaryenlere sperm uyarısı

Sperm morfolojisini bozan sebeplere bir yenisi daha eklendi! Hayati öneme sahip olan taurin (taurine) eksikliği spermleri deforme ederek kısırlığa neden oluyor. Taurin hayvansal gıda kaynaklı olduğu için vegan ve vejetaryenler risk altında.
- Advertisement -

Latest News

Bu ağrılar Koronavirüs habercisi olabilir!

Sırt, eklem, kas ve vücut ağrılarının Koronavirüsün öncü belirtisi olabileceğini belirten uzmanlar, bu ağrıların ihmal edilmemesi gerektiğini vurguluyor.
- Advertisement -