19.7 C
Ankara
Pazartesi, Temmuz 26, 2021

fındık

Trabzon Ticaret Borsası’nda işlem hacmi arttı

Trabzon Ticaret Borsası’nda (TTB) bu yılın Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarında toplam 1 milyar 443 milyon 686 bin TL’lik çeşitli ürün işlem gördü.

“Milli ürünümüz fındık, maalesef popüler tıp camiası tarafından görmezden geliniyor”

KFMİB Başkanı Edip Sevinç: “İçerdiği vitaminler ve bağışıklık artırıcı özellikler açısından ithal ürünler olan badem ve cevizden hiçbir eksiği olmayan, hatta fazlası bulunan yerli ve milli ürünümüz fındık, maalesef popüler tıp camiası tarafından görmezden gelinmektedir.”

Fındıkta ZİHA’lar görev başında

Türkiye’de ilk kez fındıkta Zirai İnsansız Hava Araçlarıyla ilaçlama yapıldı.

Fındıkta kozalak akarı zararlısı ile mücadele

Fındıkta bu yıl bahçelerde çok fazla görülen ve verim ile kalitenin düşmesine etki eden kozalak akarı ile mücadele için Trabzon’da örnek proje başlatıldı.

Fındığı zirai don vurdu

Orta Karadeniz Bölgesi'nde fındıkta zirai don olayından sonra ziraat mühendislerinin ilk belirlemelerine göre yüzde 20-87 arasında zarar tespit edildi.

Türkiye fındık ihracatının yüzde 40’ı Trabzon’dan

Trabzon'dan 2021 yılı 3 aylık döneminde gerçekleşen fındık ihracatında değer bazında yüzde 16 oranında artış yaşandı.  2021 Yılı Ocak-Mart aylarını kapsayan 3 aylık dönemde Trabzon'dan 32 bin 190 ton karşılığında 254 milyon 225 bin 624 dolar tutarında fındık ihraç edildi....

Fındık ihracatında miktar bazında ve döviz girdisinde azalış

2020/21 fındık ihracat sezonunun Eylül 2020-Mart 2021 döneminde 185 bin 147 ton fındık ihracatı gerçekleşti. 2019/20 sezonu dikkate alındığında, miktar bazında ve döviz girdisinde azalış oldu.

Trabzon’da çiftçiye fındığa alternatif ürün desteği

Trabzon'un Akçaabat ilçesinde çiftçiye, fındığa alternatif ürünler yetiştirebilmesi amacıyla Ziraat Odası öncülüğünde teknik destek veriliyor.

Fındık üreticisinin kabusu: Drakula böceği

Trabzon'un Maçka ilçesindeki fındık bahçelerinde görülen "Drakula böceği" üreticinin kabusu oldu.

5 bin dönüme yakın fındık bahçesi böcek istilası altında…

5 bin dönüme yakın fındık bahçesi böcek istilası altında…
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img