23.3 C
Ankara
Cumartesi, Mayıs 8, 2021

Fındıkta kozalak akarı zararlısı ile mücadele

Okumalısınız!

Yaşam İçin Gıda
Gıda, yaşamdır! Yaşamınız söz konusu olduğunda efsaneleri bir kenara bırakın!

Fındıkta bu yıl bahçelerde çok fazla görülen ve verim ile kalitenin düşmesine etki eden kozalak akarı ile mücadele için Trabzon’da örnek proje başlatıldı.

Trabzon Ticaret Borsası tarafından Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi kapsamında Yomra’nın İkisu mahallesinde 2014 yılında tek gövde sistemi ile kurulan örnek bahçe ve geleneksel ocakların yer aldığı kesimde etkinlik düzenlendi.

Etkinlikte, kozalak akarlarını elle toplayan üreticiye çalışması için “fındığın zararlısı da para kazandırıyor” sloganı ile sembolik olarak ödeme yapıldı.  TTB Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, fındığı üretiminden tüketimine kadar her aşamasıyla bir bütün halinde ele alan projelere 2003 yılından beri imza attıklarını belirterek, “Çok üretip, çok satıp, çok kazanmak için önceliğin verim ve kaliteyi arttırmak olduğu gerçeğinden hareketle sektörle ilgili tüm kesimlerle iş birliği yapıyoruz. Kozalak akarı ile mücadele de bunlardan biri olacak. Bu yıl bahçelerde beklenmedik ölçüde zararlı mevcut. Bunlarla mayıs ayının ortasına kadar elle toplama ve ilaç kullanarak mücadele edilmesine önderlik yapıp, duyarlılık sağlamak üzere projeyi hayata geçirdik” dedi.

TTB Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk ise fındıkta türlerine göre yüzde 30 ile yüzde 70 arasında verim, dolayısı ile üretici bazında gelir kaybına neden olan kozalak akarının özellikle başta mincane, tombul, palaz ve foşa gibi türlerde çok yoğun görüldüğünü belirterek, üreticilerin mutlaka gereken müdahale ve mücadeleyi yapması gerektiğini söyledi.

Etkinlikle konuşan Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Ziraat Fakültesi eski Dekanı Prof. Dr. Fatih Seyis’te, kozalak akarlarının fındık dallarında hem bu yıl hem de gelecek yıla sirayet eden uç kurumaları ile büyük hasara yol açtığına dikkati çekerek, mücadelenin bilinçli bir şekilde yapılmasının şart olduğunu söyledi.

Kaynak: Ajans Bizim

Son Haberler

İBB çölyak, PKU ve otizm hastalarını bayramda unutmadı

İBB çölyak, PKU ve otizm hastalarını bayramda unutmadı