12.7 C
Ankara
Cumartesi, Şubat 27, 2021

Koronavirüs ve Beslenme

Okumalısınız!

İsviçreli Hero Group, Baby Gourmet’yi satın aldı

Türkiye’de Hero Baby markasının sahibi olan İsviçreli Hero Group, Kanadalı organik bebek maması ve atıştırmalık markası Baby Gourmet'yi satın aldığını duyurdu.

TÜRK-İŞ: Hayat pahalılığı enflasyon artışıyla dayanılmaz noktada…

TÜRK-İŞ’in Şubat 2021 Açlık ve Yoksulluk Sınırı araştırmasında; dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.718,89 TL olarak belirlendi. Araştırmada, gıda harcamasının genel fiyat artışının üzerinde olmasının “yaşanan enflasyonu” daha da katlanmaz duruma getirdiği vurgulandı.

TÜİK’ten akıllarda soru işareti bırakan kırmızı et istatistikleri duyurusu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2020 yılı Kırmızı Et Üretim İstatistikleri bültenini yayınlamayı ileri bir tarihe ertelediğini duyurdu. TÜİK’ten yapılan açıklamada, istatistiklerin yayınlanacağı tarih de belirtilmedi.
Yaşam İçin Gıda
Gıda, yaşamdır! Yaşamınız söz konusu olduğunda efsaneleri bir kenara bırakın!

Tavuk suyu çorba, kelle paça, avokado, zerdeçal ve diğerleri… Virüse karşı ne kadar etkililer?

Koronavirüs nedeniyle gündemden düşmeyen sağlıklı beslenme ile bağışıklığın güçlendirilmesi konusunda kulaktan dolma bilgiler kafa karışıklığına neden oluyor. Özay Şendir, “İnce Ayar” programında virüslerden korunmak için nasıl beslenilmesi gerektiğini ele aldı. Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Dyt. Tuba Kayan Tapar, Radyo Trafik canlı yayınında yararlı bilgiler paylaştı. 

C ve D vitamininin önemi

Tavuk suyu çorbanın koronavirüse karşı etkili olduğu görüşleri üzerine Dr. Dyt. Tuba Kayan Tapar, Tavuktaki kolajenin faydasından bahsederken, içinde kullanılan karabiberin de üst solunum yollarındaki enfeksiyonu azaltmada yardımcı olduğunu belirtti. Tapar, çorbaya sıkılan limondan da C vitamini anlamında destek alındığına vurgu yaparak,  “C vitamini sıkıldığında hemen kullanılması gereken bir vitamin. O yüzden tavuk suyuna çorba yaptığınızda limon sıkıp hemen içmeniz gerekiyor. Hepsi bir araya geldiği zaman üst solunum yollarında enfeksiyonun akciğere inmesinde azaltıcı etki sağlıyor. Tam olarak virüse karşı direnç oluşturuyorsunuz. C vitamini bakımından ne kadar yüksek beslenebiliyorsanız, ne kadar kaliteli protein alıyorsanız, ne kadar turunçgilleri tüketiyorsanız o kadar direnci arttırıyorsunuz. Tabii ki D vitamini de buna bir destek.” dedi. 

“Avokado olmazsa olmaz değil”

Dr. Dyt. Tuba Kayan Tapar, koronavirüse karşı savaşta sıklıkla önerilen avokadonun, omega3 kaynağı olması, içerisinde demir, magnezyum, çinko bulunmasının bağışıklık sistemi açısından gündeme getirildiğinden bahsetti. Avokadonun yetiştirilmesi için çok suya ihtiyaç duymasının su kaynakları açısından çok önemli arz ettiğini belirten Tapar, “Avokado hayatımızda yokken nasıl yaşıyorduk? Omega3’ü semizotu, ceviz, badem, fındık ve balıktan da alabiliriz. Sırf omega3 için   avokado tüketiyoruz gibi bir durum da söz konusu değil. Ceviz, badem, fındık, fıstıktan da yüksek oranda çinko alabiliyoruz.” şeklinde konuştu. 

Diğer yararlı besinler…

Dr. Dyt. Tuba Kayan Tapar, yararlı olduğu belirtilen diğer besinler hakkında da açıklayıcı bilgiler verdi: 

“Balkabağı, az şekerli olması kaydıyla, tüketecek kişinin herhangi bir rahatsızlığı varsa tatlı olarak tüketilebilir. Balkabağı çorbasının avantajı lif ve magnezyum içeriğinin çok yüksek olması. Kelle paça çorbası kolajen anlamında oldukça faydalı. İçerisinde kullandığımız sarımsak da önemli bir besin. Bağışıklığı güçlendiren zerdeçalı kullanken de 1 tatlı kaşığını geçmememiz gerekiyor.”

“Kısa sürede mucize beklenmemeli”

Sağlıklı beslenmenin, vitamin alımının bir süreç olduğuna vurgu yapan Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Dyt. Tuba Kayan Tapar, “Uzun süre sağlıklı beslenme çok daha iyi bir sisteme sahip olmanızı sağlar. Son dönemde soğan çaylarından bahsediliyor. Akciğerin kapasitesini arttırdığı bilimsel olarak da kanıtlandı. Pırasa ve soğan ile elma, ayva ve nar kabukları da çok değerli. Bunları demleyerek çay yaptığınız takdirde uçucu yağları alabiliyorsunuz ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyorsunuz. 10 gündür kullanılan probiyotiğin bir etkisini göremezsiniz. Probiyotiğin en az 3 ay kullanılması gerekiyor. B vitamininin de etkisini 3 ay almadan kanda göremezsiniz. Vitamin alımları kısa sürede mucizevi bir etki yaratmıyor.” uyarısında bulundu.

Son Haberler

İsviçreli Hero Group, Baby Gourmet’yi satın aldı

Türkiye’de Hero Baby markasının sahibi olan İsviçreli Hero Group, Kanadalı organik bebek maması ve atıştırmalık markası Baby Gourmet'yi satın aldığını duyurdu.