Ege Üniversitesi’nden organik çörek otu ve keten tohumu yağı

0
1487

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Menemen Araştırma Uygulama Üretim Çiftliği’nde yüzde yüz organik koşullarda üretilen çörek otu ve keten tohumlarından soğuk pres yöntemiyle elde edilen yağlar, 250 mililitrelik cam ambalajlı şişelerde satış noktalarında organik yaşam severlere sunuluyor.

Çörek otu binlerce yıldır bütün dünya da hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Çörek otu çok zengin bir vitamin kaynağı olup, A,H,C,B1,B2 ve B6 içeriyor. Mineral bakımından da zengin olan çörek otu ve keten tohumu, selenyum, çinko, magnezyum barındırıyor.

Çörek otu yağı ve keten tohumu şifa dağıtıyor

Birçok araştırmacı tarafından yararı kanıtlanan çörek otu yağı başta astım olmak üzere, yüksek tansiyon, boğaz ağrısı ve sindirim sisteminin düzenlenmesine ve meme kanseri tedavisinde fayda sağlıyor. Bir diğer şifa kaynağı olan keten tohumu ise birçok cilt rahatsızlığına iyi gelirken tırnak ve saçları da beslediği biliniyor. Gençliğin sırrı olarak görülen keten tohumu cildin kendini yenilemesini sağlarken, gün içinde zinde kalmaya da yardımcı oluyor. (MU/ACG/FOÖ-OK)

Kaynak: Ege Ajans – Mine Uslu /Furkan Onur Öztaş / Alican Cafer Gürgen

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz