40 kuruşluk çiğ süt destek primi ödemesi 3 ay erkene çekiliyor

0
1156
40 kuruşluk çiğ süt destek primi ödemesi 3 ay erkene çekiliyor

40 kuruşluk çiğ süt destek priminin 3 ay erkene çekilerek Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları için uygulanacağını, Temmuz ve Ağustos’un ise hemen ödenmeye başlanacağını duyuran Bakan Pakdemirli, “En yakın zamanda da 2021 Ocak ayında geçerli süt fiyatını gıda komitesinde tartışıyor olacağız.” şeklinde konuştu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 40 kuruşluk çiğ süt destek primleri ödemesinin 3 ay erkene çekileceğini açıkladı.

Desteğin 40 kuruşa çıkarılması konusunda Ulusal Süt Konseyine destek verdiklerini kaydeden Bakan Pakdemirli; “Yoğun talep üzerine bu 40 kuruşluk desteği erkene çekme konusunda bir insiyatifimiz oldu. Bunun parasını ve bütçesini ayarladık. Çünkü 40 kuruşu açıkladığımızda üreticide şöyle bir soru işareti oldu; ‘tamam, 40 kuruş ama ne zaman ödenecek’. Bu, şimdi ödenecek. 40 kuruşluk çiğ süt destek primini 3 ay erkene çekerek temmuz, Ağustos ve Eylül ayları için uygulayacağız. Temmuz ve Ağustos’u da hemen ödemeye başlayacağız. En yakın zamanda da 2021 Ocak ayında geçerli süt fiyatını gıda komitesinde tartışıyor olacağız. En geç Aralık ayında ele almış oluruz. Ulusal Süt Konseyine de biz Gıda Komitesinin tavsiyesi olarak iletiriz.

Burada çiftçimizin üreticimizin başımızın tacı olduğunu tekrar ediyorum. Onların dertleriyle dertlendiğimizi bilsinler. Elimizin rahat olduğu durumlarda aynı gıda komitesinin 1.50’lik rasyo ile üreticimize destek olduğunu hatırlatmak istiyorum. Yine en yakın zamanda bu konuda tekrar gıda komitesinin gündemine girecek” diye konuştu.

Besicinin yemi TMO’dan

Yemle alakalı bir çalışmanın yapıldığını da belirten Bakan Pakdemirli, “Yemle alakalı bir çalışma yapıyoruz. Tabi ki burada besiciyi ve üreticiyi destekleme gayesiyle. Özellikle Toprak Mahsulleri Ofisine bir talimat verdim. Çalışmayı henüz bitiremediler. Vadeli bir şekilde besiciye yemin Toprak Mahsulleri Ofisinden tahsis edilmesi konusunda, yem hammaddesinin tahsis edilmesi konusunda bir çalışma arkadaşlar yürütüyorlar. Elbette bu arada döviz ve emtia fiyatlarının artışıyla beraber buradaki maliyetlerde artıyor. Bu maliyetlerin artmasıyla beraber Ticaret Bakanlığı bizimde uyarımızla tedbir aldı. Maliyet sürekli artıyor, buradaki gümrük vergilerinin gözden geçirilmesi, belirli bir süreliğine gümrük vergilerinin birçok kalemde sıfırlanması söz konusu oldu. Geçen hafta ciddi bir değişiklik yapıldı. Böylelikle de ana amaç artan maliyetlerin artmaması, belirli bir yerde sabitlenmesi konusunda bir gayretimiz oldu. Özellikle besici üretici tarafını desteklemek için toprak mahsulleri ofisimiz böyle bir çalışma içerisinde, çalışmayı bitirdikleri zaman bizde kamuoyuyla paylaşırız” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here