FAO Türkiye-Türkmenistan işbirliği

0
324
FAO Türkiye-Türkmenistan işbirliği

Türkmenistan, finansmanı Türkiye tarafından sağlanan FAO-Türkiye Gıda ve Tarım Ortaklık Programı (FTPP) çerçevesinde yürütülen gıda kaybı ve israfını azaltma, balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği yönetimini iyileştirme ve buğdayın pas hastalığına direncini artırmaya yönelik bir dizi projeyi resmi olarak onayladı.

FAO Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu ve Türkmenistan Tarım ve Çevre Koruma Bakanı Bayramdurdyyev Magtymguly projeleri imzaladılar.

Viorel Gutu konuşmasında, “Bu imzalar, FAO ve Türkmenistan’ın gıda güvenliğini sağlama ve kırsal yoksullukla mücadele nihai hedeflerine yönelik çalışmalar için birlikte çaba göstermeleri bakımından yararlı bir çerçeve sağlayacaktır” dedi.

Balıkçılık alanındaki FISHCap projesi, 2022’ye kadar 1 milyon ABD Doları bütçeyle, balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliğinin sürdürülebilir gelişimi yoluyla doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımı, yönetimi ve korunması için ülkelerin kapasitelerini artırmayı hedefliyor.

İkinci proje, Orta Asya ülkeleri, Azerbaycan ve Türkiye’de hem ulusal hem de bölgesel düzeyde gıda kaybının ve israfının azaltılmasını hedefliyor. 1,5 milyon ABD Doları bütçeli proje bu amaca, politika, strateji ve yatırım programlarının uygulanması, üretim ve perakendede kayıpların azaltılmasına ilişkin bilgi paylaşımı ve tüketiciler arasında farkındalık yaratma yoluyla ulaşmayı hedefliyor.

Son olarak üçüncü proje (CAC-Rust), Orta Asya ve Kafkasya’da buğday pası hastalıkları ve dayanıklı türlerin geliştirilmesi yönetimi için bölgesel işbirliğini ve ulusal kapasiteleri güçlendirmeyi amaçlıyor. Proje çerçevesinde buğday pası salgınlarına ve ırklarına karşı Orta Asya ülkelerinin başlıca ürünü olan buğdayın üretimi ve direncinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar planlanıyor.  

İmzalanan projelerin resmi adları şunlar:

“Orta Asya, Azerbaycan ve Türkiye’de gıda kaybı ve israfının azaltılması”;

“Orta Asya ve Kafkasya’da buğday pas hastalıkları ve dayanıklı türlerin geliştirilmesi yönetimi için bölgesel işbirliğinin ve ulusal kapasitelerin güçlendirilmesi” ve

“Orta Asya, Azerbaycan ve Türkiye’de sürdürülebilir balıkçılık ve su ürünleri yönetimi için kapasite geliştirme.”

Türkmenistan, FAO-Türkiye Ortaklık Programı’nın 2009-2015 yılları arasında toplam 16 ülkede gerçekleştirilen ilk fazında 28 projeden sekizine katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here