En fazla 6 süreyle lisanslı depolara ilave kira desteği sağlanacak.

Tarımsal Ürünlerin 5300 Sayılı Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunu Çerçevesinde Lisans Alarak Faaliyet Gösteren Depolarda Muhafaza Edilmesi Halinde Kira Destekleme Ödemesi Yapılmasına İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar (2017/11093), Resmi Gazete’de yayımlandı.

Değişiklik öngören karara göre; Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı üreticiler ile Tarımsal Üretici Birlikleri ve kooperatiflerin, ÇKS’ye kayıtlı üreticilerden aldıkları ürünü muhafaza eden 5300 Sayılı Kanun çerçevesinde faaliyet gösteren lisanslı depo işletmelerine, belirlenen üst sınırları geçmemek üzere ve en fazla 6 ay süre ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca onaylanacak kira ücretlerinin tamamını karşılayacak şekilde ilave kira desteği verilecek.

İlave kira desteğinden yararlanan üreticiler ile üretici örgütlerine, ürünlerini 5300 Sayılı Kanun çerçevesinde faaliyet gösteren lisanslı depo işletmelerinde muhafaza etmeleri durumunda, belgelendirme şartıyla depoya teslim edilen ürünler için ton başına 25 TL nakliye desteği verilecek.

Depolanacak ürünlerin lisanslı depoya tesliminden önce yetkili sınıflandırıcılarca yapılacak analizler için parti başına 25 TL’yi geçmemek üzere, Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca onaylanacak yetkili sınıflandırıcı ücret tarifesine göre analiz ücreti desteği verilecek.

Bu karar kapsamında yapılacak destekleme ödemeleri kamu kaynağı olduğundan hak sahiplerinin hesabına aktarılmadan önce haciz/icra, temlik ve benzeri işlem yapılmayacak.

1 Ocak 2018’den geçerli olmak üzere yayım tarihinde yürürlüğe giren karar hükümlerini Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yürütecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz