19 C
Ankara
Cumartesi, Haziran 15, 2024

İBB’den 2.2 milyonluk Fide Üretim Merkezi

Okumalısınız!

Yaşam İçin Gıda
Yaşam İçin Gıda
Gıda, yaşamdır! Yaşamınız söz konusu olduğunda efsaneleri bir kenara bırakın!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kemerburgaz’da 2016 yılından beri atıl olan serayı yeniden modernize ederek faal hale getirdi. 2.2 milyon fidenin üretildiği seranın açılışı, 9 Nisan Cuma günü İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da katılacağı törenle yapılacak. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), çiftçilere destek olmaya devam ediyor. Geçen yıl yaklaşık 3 milyon 600 bin fide dağıtan İBB, bu yıl da 4 milyon 200 bin fideyi hibe olarak çiftçilere dağıtacak. 

Sebze fidelerini kendi bünyesinde üretmek için kolları sıvayan İBB, 2015’te mevsimlik çiçek üretimi amacıyla, Kemerburgaz Katı Atık Sahasında kurulan ve 2016’dan beri atıl durumda bulunan serayı yeniden düzenleyerek hizmete aldı. 

Toplam 3120 metrekarelik bir üretim alanına sahip seraya bu yıl 2 milyon 503 bin fide dikildi. Tohumların el değmeden üretim odasında makineler aracılığıyla ekildiği serada, kadınlar üretim yapıyor. 

Enerjisi atıktan sağlanacak

Depo alanı hariç üç dönümlüm kapalı alanda kurulan sera, enerji tasarruflu olmasıyla dikkat çekiyor. Seranın ısıtılması için gereken enerji, atıkların geri dönüşümünden kazanılıyor. Böylelikle, tesiste yılın 12 ayı üretim yapmak mümkün hale geliyor. Şubat’ta biten bakım ve onarım çalışmaları sonrasında üç domates, bir sivri biber ve bir patlıcan fidesi çeşidi yetiştirildi. Yetiştirilen fideler, 10 Nisan’dan itibaren İstanbullu çiftçilere hibe edilecek. 

Kaynak: Ajans Bizim

[mc4wp_form id=”25750″]

Son Haberler

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...