23.3 C
Ankara
Cumartesi, Mayıs 8, 2021

tohum

Bakan Pakdemirli, İzmir’de 35 Proje Lansmanına katıldı

İzmir'de düzenlenen ve 2021 yılında tarım alanında İzmirli çiftçilerin hizmetine sunulacak olan 35 Proje Lansmanı'na katılan Bakan Pakdemirli, “35 projenin İzmir ekonomisine bu yılki katkısı 200 milyon lira olacak” dedi.

İBB’den 2.2 milyonluk Fide Üretim Merkezi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kemerburgaz’da 2016 yılından beri atıl olan serayı yeniden modernize ederek faal hale getirdi. 2.2 milyon fidenin üretildiği seranın açılışı, 9 Mart Cuma günü İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da katılacağı törenle yapılacak.

Kırşehir’de çiftçiye tohum desteği

Kırşehir’de Bitkisel Üretimi ve Yem Bitkilerini Geliştirme Projeleri kapsamında çiftçilere tohum dağıtımı yapıldı.

Bursa Nilüfer’de Tohum Takas Şenliği…

Bursa Nilüfer Belediyesinin geleneksel hale getirdiği Tohum Takas Şenliklerinin bu sene 6’ncısı 9 Nisan 2021 Cuma günü gerçekleştirilecek.

Bilim insanları Ay’a 335 milyon tohum, spor, yumurta ve sperm gönderecek

Bilim insanları Dünya'da yaşanacak bir felakete karşı sigorta olmak üzere Ay’da kurulacak bir depoya 335 milyon tohum, sperm, yumurta ve spor gönderecek.

Gıda Mühendisleri Odası: Gıda enflasyonunun nedeni yanlış üretim ve ekonomi politikalarıdır!

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası, gıda enflasyonu ve gıda fiyatlarına ilişkin açıklamasında, “gıda egemenliği ilkelerine dayalı bir tarım politikasını derhal hayata geçirmeden gıda enflasyonuna dur diyemeyiz.” dedi.

TSÜAB Başkanı: “Bazı şahıslar, belediye ve Ziraat Odaları vasıtasıyla kaçak tohum üretiliyor!”

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ahmet Yılmaz, tohumluk vasfı taşımayan ürünlerin çuvallanarak yasa dışı yollarla çiftçilere pazarlandığını belirtti. Bakanlık tarafından yapılması gereken piyasa denetimlerinin yeterince ve etkili bir şekilde yapılmadığına işaret eden Yılmaz; “Bunun sonucunda da tohumculukla hiç alakası olmadan merdiven altı yasa dışı / kaçak tohum üretimi yapılmakta, hatta kamuya hizmet düşüncesi ile devletin koyduğu yasayı çiğneyen bazı şahıslar, Belediye ve Ziraat Odaları vasıtasıyla yasa dışı / kaçak tohum üretilmektedir.” dedi.

“Tohum milliyetçiliği yapalım. Milli çeşitleri kullanalım.”

TÜRKTOB Başkanı Akcan: “Tohumculuk sektörü daha çok genç. Bu nedenle Türk şirketlerinin sermeyesi yabancı şirketlere göre daha zayıf. Yabancı şirketlerin tanıtım ve pazarlama için ayırdıkları bütçelere şimdilik bizim erişmemiz zor. Bu nedenle en az yabancı çeşitler kadar verimli ve kaliteli çeşitlerimizi tanıtmakta zorlanıyoruz. Ulusal gıda egemenliğinin ön planda olacağı önümüzdeki dönemde çiftçilerimizden en önemli talebimiz; milli çeşitlerimizi kullanmalarıdır.”

Tohumculuk sektöründe yetki ve denetlemede bir dizi değişiklik

Tarım ve Orman Bakanlığının Tohumculuk Sektöründe Yetkilendirme ve Denetleme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

TÜİK’ten bir ilk: Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi

TÜİK ilk kez Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi (Tarım-GFE) yayınladı. Buna göre Tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) Ocak ayında yıllık %8,99, aylık %1,10 arttı.
- Advertisement -spot_img

Latest News

İBB çölyak, PKU ve otizm hastalarını bayramda unutmadı

İBB çölyak, PKU ve otizm hastalarını bayramda unutmadı
- Advertisement -spot_img