Aşırı sıcaklar narenciyeye büyük zarar verdi

0
748

Geçtiğimiz hafta ülke genelinde yaşanan, mevsim normallerinin üzerindeki hava sıcaklıkları nedeniyle Çukurova’daki narenciye çeşitlerinden erkenci limon, mandalina, portakal ve bazı orta erkenci mandalina çeşitlerinde yaklaşık %80’in üzerinde meyve döküm zararı yaşandı.

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, geçtiğimiz hafta ülke genelinde yaşanan aşırı sıcakların Çukurova bölgesinde narenciyeye büyük zarar verdiğini açıkladı. Ova genelinde bölge farkı olmaksızın her yerde zarara yol açan aşırı sıcaklar ve poyrazın, narenciye üreticilerinin henüz sezonun başındayken morallerinin bozulmasına sebep olduğunu belirten Doğru; “Adana’da ekim alanları her yıl artan ve bazı çiftçilerimizin tek geçim kaynağı haline gelen narenciyede yaşanan bu zarar, bölge ekonomisine olduğu kadar ülkemizin yaş meyve sebze ihracatında önemli bir yer tutan narenciye ihracatına da olumsuz yansıyacaktır.
Narenciye ekim alanlarının büyük bir bölümü TARSİM aracılığıyla sigortalı olmasına rağmen, aşırı sıcak ve poyraz zararının kapsam içinde olmaması da çiftçimizin diğer bir üzüntüsü haline gelmiştir.” değerlendirmesinde bulundu.

Geçen hafta TARSİM Genel Müdürü Serpil Günal ile telefon görüşmesi yaptığını ifade eden Mutlu Doğru, “Oluşturdukları bilim kurulu aracılığıyla sıcak ve poyraz riskinin de incelenerek çalışma yapacaklarından dolayı memnuniyet duydum ve umarım bu risk de poliçeye eklenerek narenciye üreticilerimizin zararı karşılanır.” dedi.

Sıcak ve poyrazdan zarar gören çiftçilerin büyük gelir kaybına uğrayacakları tahminiyle, bağlı oldukları tarım ilçe müdürlüklerine başvurarak zarar tespit raporu almalarını öneren Doğru, “Bu zarar raporlarına göre zararın boyutu daha net ortaya çıkacak ve zirai kredi borçlarının ertelenmesi için gerekli girişimlerde bulunma şansımız olacaktır. Sıcak ve poyrazdan zarar gören tüm üreticilerimize geçmiş olsun diyor, bu gibi sıra dışı iklim olaylarının tekrar etmemesini temenni ediyorum.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın