6.8 C
Ankara
Çarşamba, Nisan 14, 2021

Akşener’den Pakdemirli’ye: “Çiftçi bu haldeyken ortalıkta bakanım diye gezmeye utanmıyor musun?”

Okumalısınız!

Yaşam İçin Gıda
Gıda, yaşamdır! Yaşamınız söz konusu olduğunda efsaneleri bir kenara bırakın!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, AK Parti’nin tarım politikasını eleştirdi. Konuşmasında Tarım Bakanı Pakdemirli’ye de seslenen Akşener; “Çiftçi bu haldeyken ortalıkta bakanım diye gezmeye utanmıyor musun?” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda AK Parti’nin tarım politikasına eleştirilerde bulundu. İktidarın 19 yıldır bu konuyu ihmal ettiğini söyleyen Akşener, mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarına da değindi. Akşener, konuşmasından önce kürsüyü Diyarbakırlı tarım işçisi Ali Kaptan’a bıraktı. Ali Kaptan, konuşmasında mevsimlik işçilerin yaşam koşullarını ve yaşadığı sorunları anlattı.

Akşener de konuşmasında mevsimlik tarım işçilerinin sigortasız, kayıtsız, güvencesiz, işverenin ve başlarındaki çavuşların insafına terkedildiğine dikkati çekti. Akşener, “Soframızdaki yemeğimizde alın teri olan bu emekçilerimizin tam sayısını bile bilmiyoruz. 1,5 milyon kişi olduklarını tahmin ediyoruz. Çocukların çoğu okul çağında ama maalesef okula gitmiyor, gidemiyor. Türkiye’de mevsimlik tarım işçileri, BM’nin bütün dünyada yoksulluk sınırı saydığı günlük 2 doların bile altında kazanıyor.” dedi.

İktidara geldiklerinde mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarını çözeceklerini, çavuşlar ve dayıbaşları dahil olmak üzere mevsimlik tarım işçilerini sigorta kapsamına alacaklarını iddia eden Akşener, konuşmasına şöyle devam etti:

“Çiftçimiz borçla boğulurken, iktidar ithalat lobilerine teslim olmuş”

“Çiftçilerimizin durumu nasıl? Bir dokun bin ah işit. Toprağı işleyip karnımızı doyuran çiftçimiz borç batağında. Ne ekim, dikim yapacak parası, ne de hayvanına verecek yemi var. Kendi kaynağı ile işletmesini çevirecek parası yok.

Çiftçimiz borçla boğulurken, iktidar ithalat lobilerine teslim olmuş hatta esir olmuş. Türkiye’de tarım bitsin diye elinden geleni yapıyor. Çiftçimizin ocak ayı itibariyle bankalara borcu 143 milyar lira. Tarım Kredi Kooperatiflerine de 12 milyar borçları var. Çiftçimizin toplam borcu 200 milyar lirayı aşıyor.

Buradan Tarım Bakanı’na sesleniyorum. Çiftçi bu haldeyken ortalıkta bakanım diye gezmeye utanmıyor musun? Bu çiftçi böyle beceriksizliği, böyle bir iş bilmezliği hak etmiyor. Tarımla alakalası olmayan böyle vasıfsız bir yönetim anlayışını hak etmiyor.

Senin bakan olmadan önce yönetim kurulunda yer aldığın şirkette 100 bin Avro huzur hakkı alınıyormuş. Huzura bakar mısınız? Bir an önce git Sayın Erdoğan’dan rica et seni huzura kavuştursun. Çiftçimizin de huzuru daha fazla kaçmasın.”

“Faizi yüzde 11’den, yüzde 18’e çıkarıyorlar”

Konuşmasında, Meclis’te görüşülen torba kanun teklifine çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları için de bir madde eklendiğini anımsatan Akşener, “Eklemişler eklemesine ama tam bir kurnaz tilki hikayesi. ‘Borç yapılandırıyoruz’ diye ambalajlıyorlar ama faizi de yüzde 11’den, yüzde 18’e çıkarıyorlar. Ayrıca nedense torbada bankalara olan borçlar yok. Bankalara olan takipteki 5,5 milyarlık borç ne olacak? Bankalar traktörlere, ineklere, tarlalara el koymaya devam mı edecek? Böyle çiftçi desteklenmez. Çiftçimiz bu borçları ödeyemez. Bu kafayla gidilirse ya ürün azalır ya da üretimden çıkmak zorunda kalır. Her iki durum da Türkiye açısından felaket olur.” değerlendirmesinde bulundu.

Son Haberler

Kestane kanseriyle mücadelede başarı

Kestane kanseriyle mücadelede başarı