18.5 C
Ankara
Perşembe, Haziran 29, 2023

En fazla KOBİ perakende sektöründe

Okumalısınız!

Yaşam İçin Gıda
Yaşam İçin Gıda
Gıda, yaşamdır! Yaşamınız söz konusu olduğunda efsaneleri bir kenara bırakın!

KOBİ işyeri sayısı ağustos ayı itibariyle son bir yılda yüzde 4,4 oranında, 72 bin artarak bir milyon 703 bine ulaştı. KOBİ işyeri sayısının sektörel dağılımında ilk sırayı 296 bin işyeri ile perakende ticareti aldı.

TEPAV İstihdam İzleme Bülteni’nin 45. sayısı yayımlandı. Sosyal Güvenlik Kurumu ve Türkiye İş Kurumu verileri kullanılarak hazırlanan bültende, KOBİ’lere de yer verildi. KOBİ işyeri sayısı ağustos ayı itibariyle son bir yılda yüzde 4,4 oranında, 72 bin artarak bir milyon 703 bine ulaştı.

Bültene göre, KOBİ’lerin illere dağılımında ilk sırayı 497 bin ile İstanbul aldı. İstanbul’u Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya izledi. KOBİ sayısı Ankara’da 135 bin, İzmir’de 119 bin, Bursa ve Antalya’da 70’er bin olarak belirlendi.

KOBİ işyeri sayısı söz konusu bir yıl içinde İstanbul’da 17 bin arttı. Artış rakamı Ankara ve İstanbul’da yaklaşık 5’er bin, Bursa ve Antalya’da da yaklaşık 3’er bin olarak belirlendi.

En çok KOBİ perakende ticaretinde…

TEPAV İstihdam Bülteni’ne göre, KOBİ işyeri sayısının sektörel dağılımında ilk sırayı 296 bin işyeri ile perakende ticareti aldı. İşyeri sayısı, perakende ticaretini izleyen bina inşaatında 126 bin, toptan ticarette 120 bin, kara taşımacılığı ve boru hattı taşımacılığında 117 bin, yiyecek ve içecek hizmeti faaliyetlerinde 100 bin olarak belirlendi. Ağustos ayı itibariyle son bir yıl içinde KOBİ işyeri sayısı perakende ticarette yaklaşık 12 bin, bina inşaatında 8 bin, toptan ticarette 10 bin, kara taşımacılı ve boru hattı taşımacılığında 2 bin, yiyecek ve içecek hizmeti faaliyetlerinde 6 bin arttı.

KOBİ işyeri sayısındaki bu artış istihdama yansıdı. KOBİ’lerin istihdamı bir yılda 508 bin kişi artarak 11 milyon 256 bin kişiye ulaştı. Toplam istihdam (14 bin 21 bin kişi) içindeki KOBİ istihdamının payı yüzde 80 olarak belirlendi.

KOBİ İşyeri Sayısı (İlk 5 İl)

KOBİ İşyeri Sayısı (İlk 5 Sektör)

Son Haberler

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...