0 C
Ankara
Perşembe, Ocak 28, 2021

istihdam

100 bin kişi başvurdu, 826 personel alındı

Tarım ve Orman Bakanlığı taşra teşkilatlarında istihdam edilmek üzere İŞ-KUR kanalıyla ilana çıkılan 826 daimi Tarım İşçisi alımı, Noter tarafından gerçekleştirilen kura çekim işlemi ile tamamlandı.

Pandemi ile birlikte değişen davranışlar, önümüzdeki dönemi nasıl etkileyecek?

2020, hiç kimsenin öngöremediği bir yıl oldu. Ekonomik, politik ve duygusal kaosa yol açan COVID-19, bireylerin, ailelerin, sağlık sistemlerinin ve toplumdaki her sektörün sınırlarını test etti. Bununla birlikte pandemi, insanların başa çıkma ve uyum sağlama yolları bulma konusunda ne kadar başarılı olabileceğini de gösterdi.

TİGEM 145 personel alacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) taşra teşkilatında yer alan 17 İşletme Müdürlüğünde gerekli öğrenim şartlarını taşıyan mezunlardan 145 personel istihdamı yapacak.

Bakanlık taşra teşkilatına 826 kadrolu işçi alacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bakanlık taşra teşkilatına 826 kadrolu işçi alımı yapılacağını açıkladı.

KOBİ’lerin yüzde 57’si önümüzdeki birkaç ay nakit akışında zorluk yaşamayı bekliyor

Facebook’un 24-30 Haziran tarihleri arasında 25 binden fazla KOBİ’nin katılımıyla yaptığı araştırmada, KOBİ’lerin yüzde 63’ü, bu ayki satışlarının geçen sene aynı döneme kıyasla daha düşük olduğunu dile getirirken, yüzde 57’si önümüzdeki birkaç ay nakit akışında zorluk yaşamayı bekliyor.

Satışlar hız keserken, karları arttı

Fortune 500 Türkiye Araştırması’na göre, şirketlerin 2019 yılı net kârı bir önceki yıla göre, yüzde 44.5 artarak 78.1 milyar TL’ye, net satış gelirleri ise yüzde 14.9 artışla 1.8 trilyon TL’ye yükseldi. Geçen yılki listeyle kıyaslandığında, net kâr yükselirken, net satış gelirleri hız kesti. TÜPRAŞ’ın birinci olduğu Fortune 500 Türkiye, bu yıl da Fortune 500 ABD’nin birincisi olan Walmart'ı yakalayamadı.

Gıda Mühendisleri, istihdam koşullarının sağlanmasını istiyor

Gerek resmi kontrollerde gerekse sektörde çalışan Gıda Mühendislerinin gıda güvenliğinin vazgeçilmez bir parçası olduğunu belirten TMMOB Gıda Mühendisleri Odası, bu nedenle Gıda Mühendislerinin istihdam koşullarının yeterince sağlanması gerektiğini vurguladı.

Gıda Mühendislerinin en büyük sorunu; istihdam

Kamuda istihdam azlığı, yapılan yasal düzenlemelerle özel sektörde istihdam alanlarının daraltılması ve her geçen yıl yeni Gıda Mühendisliği Bölümlerinin açılmasına bağlı olarak, mezun sayısındaki artış Gıda Mühendisliğinin en önemli sorunları arasında yer alıyor.

Genç işsizlik oranı yüzde 25’i geçti

Mart ayında işsizlik oranı geçen yılın aynı dönemine göre 4 puanlık artış ile %14,1 seviyesinde gerçekleşirken, genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 7,5 puanlık artış ile %25,2 oldu.

Bir yılda 330 bin kişi işsizler ordusuna katıldı

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2018 yılı Eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 330 bin kişi artarak 3 milyon 749 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 0,8 puanlık artış ile %11,4 seviyesinde gerçekleşti.
- Advertisement -

Latest News

Zeytin ve zeytinyağı ihracatçısı hedef büyüttü ancak halen çözülmesi gereken sorunlar var

İhracatçının hedefi; zeytinyağı ve sofralık zeytin ihracatında ambalajlı ürün ihracatını arttırmak ve 2025’te 1.5 milyar dolar dövizi ülkemize kazandıracak konuma gelmek. Ancak hem üretici hem de ihracatçı, devletten hem sorunların çözümü konusunda adım atılmasını hem de sektöre daha fazla destek verilmesini bekliyor.
- Advertisement -