Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Başkanı Roberto Azevedo, sürekli şiddetlenen ticaret savaşının küresel ekonomi için büyük bir risk ve serbest ticaret için ciddi bir kriz oluşturacağı uyarısında bulundu.

Roberto Azevedo, DTÖ ekonomistlerinin tam ölçekli olası bir ticaret savaşının etkileri dâhil olmak üzere, ticari ihtilaflara dair tüm ihtimalleri değerlendirdiğini belirtti.

Çin Türkçe Radyosunda (CRIonline Türkçe) yer alan habere göre Azevedo, uluslararası ticaret işbirliğinin tamamen çökmesi hâlinde, küresel ticaretin büyüme oranının yüzde 17’ye kadar daralmasının, küresel GSYH’nin de yüzde 1,9 oranında azalarak milyonlarca kişinin işini kaybetmesinin öngörüldüğünü söyledi.

Herkesin yararı için uluslararası toplumun gerilimi hafifletme sorumluluğunu üstlenmesi çağrısında bulunan Azevedo, ikili veya DTÖ çerçevesindeki diyalogların artırılması, çok taraflı ticaret sistemi kapsamında çözümler alınması gerektiğini vurguladı. Azevedo, “Eğer ticarette gerilimi azaltmak ve işbirliğini yeniden tesis etmek için eyleme geçilmezse çok taraflı ticaret sisteminde ciddi zararlar oluştuğunu görebiliriz. Bunun uzun vadeli ekonomik sonuçları ağır olur” diye konuştu.

Kaynak: CRIonline Türkçe

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın