Merkez Bankası, Mayıs ayında patates ve yumurta fiyatlarında gerileme görülse de, beyaz et fiyatlarında yüzde 13,04, kırmızı ette yüzde 3,95 ve süt ürünlerinde yüzde 5,97 oranında yüksek artışlar gözlendiğini açıkladı. Gıda ve alkolsüz içecekler yıllık enflasyonu ise yüzde 28,44 oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mayıs Ayı Fiyat Gelişmeleri raporunu yayınladı. Rapora göre, Mayıs ayında tüketici fiyatları yüzde 0,95 oranında arttı. Yıllık enflasyon ise 0,79 puan azalarak yüzde 18,71 oldu. İşlenmiş gıda fiyatlarındaki yüksek artışa karşın, gıda yıllık enflasyonu, taze meyve ve sebze fiyatları öncülüğünde geriledi.

Enerji fiyatlarında sınırlı bir artış gözlenirken yıllık enflasyon baz etkisiyle düştü. Hizmet enflasyonu Mayıs döneminde yatay seyrederken, çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonu, temel mal grubuna bağlı olarak ılımlı seyretti. B endeksinde işlenmiş gıda kaynaklı olarak daha belirgin olmak üzere, çekirdek göstergelerin ana eğilimi bir miktar yükseldi.

Gıda ve alkolsüz içecekler yıllık enflasyonu yüzde 28,44 oldu

Rapora göre, gıda ve alkolsüz içecekler yıllık enflasyonu Mayıs ayında 3,42 puan azalarak yüzde 28,44 oldu. Bu gelişmede taze meyve ve sebze fiyatlarına bağlı olarak yüzde 35,33’e gerileyen işlenmemiş gıda enflasyonu belirleyici olurken, işlenmiş gıda grubu yıllık enflasyonu yükseldi (Grafik 9). Yine bu dönemde taze meyve-sebze grubunda yıllık enflasyon yeni ürün arzı ile birlikte yüzde 47,62’ye geriledi (Grafik 10).

Diğer işlenmemiş gıda grubunda ise patates ve yumurta fiyatlarında gerileme görülse de, beyaz et (yüzde 13,04), kırmızı et (yüzde 3,95) ve süt (yüzde 5,97) fiyatlarında yüksek artışlar gözlendi. Bu dönemde, döviz kuru gelişmeleri ile et ve süt gibi girdi niteliğinde olan ürün fiyatlarının yansımalarının izlendiği işlenmiş gıda fiyatları, yüzde 2,75 ile yüksek bir oranda arttı; grup yıllık enflasyonu ise 2,83 puan yükselişle yüzde 21,99 oldu. Bu grupta, ekmek ve tahıllar, süt ürünleri ve katı – sıvı yağlarda daha belirgin olmak üzere alt kalemler geneline yayılan artış eğilimi izlendi. Bu gelişmelerle, taze meyve ve sebze dışı gıda grubunda yıllık enflasyon Nisan ayından sonra bu dönemde de yükseldi (Grafik 10).

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın