0 C
Ankara
Perşembe, Ocak 28, 2021

gıda enflasyonu

Gıda enflasyonu sadece ekonomik değil, aynı zamanda sosyal bir sorundur.

Küresel gıda maddeleri fiyatları, temel ürünlerdeki arzların güçlü olması nedeniyle düşerken ülkemizde her ay artmasının ekonomik, sosyal, coğrafi, politik gibi birçok nedeni vardır.

Reuters: Gıda alışverişi Türkler için ağır bir yüke dönüştü

BBC Türkçe’nin haberine göre, Reuters haber ajansı, Türkiye ekonomisiyle ilgili kapsamlı bir analiz yayımladı. Analizde, "Türkiye'de gıda fiyatları o kadar arttı ki, bazı insanlar gelecek aylarda daha da artacak fiyatlardan kaçınmak için ellerindeki tüm parayı pirinç ve makarna stoklamaya yatırıyor" denildi.

TCMB: Enflasyondaki yükseliş temel mal ve gıda gruplarından kaynaklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özetini yayınladı. Özette; “Enflasyondaki yükseliş temel mal ve gıda gruplarından kaynaklanırken, hizmet ve enerji gruplarında sınırlı artışlar gerçekleşmiştir.” ifadelerine yer verildi.

2021’de seri iflas riski uyarısı

Antalya Ticaret Borsası (ATB) 2020 yılının son meclis toplantısını online gerçekleştirdi.

Tarımsal destekleme bütçemizin 2021 yılında artırılmaması, kasıtlı değil ise, çok yanlış bir tercihtir, akıl tutulmasıdır.

Tarımsal destekleme bütçemizin 2021 yılında artırılmaması, kasıtlı değil ise, çok yanlış bir tercihtir, akıl tutulmasıdır.

COVID-19 Pandemi Etkisinde Gıda Fiyatları

Türkiye’de 2020 yılının on bir ayında; tüketici fiyat endeksi (TÜFE) 2019 Aralık ayına göre %13,19, 2019 Kasım ayına göre %14,03 artış göstermişken, gıda ve alkolsüz içecekler grubu 2019 Aralık ayına göre %17,64, 2019 Kasım ayına göre %21,08 artış göstermiştir.

Gürer: “Enflasyonu baskılamak adı altında ithalatın önü açılıyor”

Hububat ürünlerinde gümrük vergisinin bugün itibarıyla sıfırlandığını belirten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, piyasayı dengelemek, enflasyonu baskılamak adı altında ithalatın önünün açıldığını savundu.

Haziran enflasyonu ve COVID-19 etkisinde gıda fiyatları

Tarım ürünleri ve gıda fiyatları üzerine çok sayıda faktör etki etmektedir. Toprak sahipliğinden-sermaye sahipliğine, ucuz gıda talebinden-organik ürün tercihine, açık pazar ürünü tercihinden-yüksek standart arayışına kadar pek çok faktör sektörün yönünü ve gelişimini belirlemektedir. Bütün bu faktörlere COVID-19 salgın etkisinin oluşturduğu pazar belirsizliği de eklenmiştir.

Gıda enflasyonu niçin düşmüyor?

Aşağıdaki paragrafı yazalı 7 yıldan fazla zaman geçmiş: "Üretimi yetersiz ve girdileri de dâhil dışarıya bağımlı olduğumuz gıda ürünlerinde önemli fiyat artışları bekliyorum. Bu noktada, fiyat artışlarından öncelikle temel gıda maddelerinin etkileneceğini vurgulamakta fayda var." Geçen zaman içinde maalesef bu öngörülerimi değiştirmemi gerektirecek hiçbir gelişme olmadı. Son açıklanan gıda enflasyonu rakamları da dâhil.

Gıda fiyatları beklentileri boşa çıkardı

Koronavirüs salgınıyla beraber yükselişe geçen gıda fiyatları, Nisan ayı enflasyonunun beklentilerin üzerinde gerçekleşmesine neden oldu. TÜİK verilerine göre, Nisan ayında gıda ve içecek grubunda aylık artış yüzde 2,53, yıllık artış ise yüzde 11,28 oldu. İşlenmemiş gıdada artış aylık bazda yüzde 3,65 olurken, 2020 yılının ilk dört ayındaki artış yüzde 20,10 oldu. Ocak-Nisan döneminde taze sebze ve meyvelerdeki artış ise yüzde 31,93 olarak gerçekleşti.
- Advertisement -

Latest News

Zeytin ve zeytinyağı ihracatçısı hedef büyüttü ancak halen çözülmesi gereken sorunlar var

İhracatçının hedefi; zeytinyağı ve sofralık zeytin ihracatında ambalajlı ürün ihracatını arttırmak ve 2025’te 1.5 milyar dolar dövizi ülkemize kazandıracak konuma gelmek. Ancak hem üretici hem de ihracatçı, devletten hem sorunların çözümü konusunda adım atılmasını hem de sektöre daha fazla destek verilmesini bekliyor.
- Advertisement -