8.1 C
Ankara
Salı, Mayıs 14, 2024

Çikolata devlerine toplu dava

Okumalısınız!

Yaşam İçin Gıda
Yaşam İçin Gıda
Gıda, yaşamdır! Yaşamınız söz konusu olduğunda efsaneleri bir kenara bırakın!

Fildişi Sahillerindeki kakao tarlalarında zorla çalıştırıldığını söyleyen sekiz çocuk, dünyanın en büyük çikolata şirketlerine karşı yasal süreç başlattı. Washington DC’de açılan davada Nestlé, Cargill, Barry Callebaut, Mars, Olam, Hershey ve Mondelēz sanık olarak listelendi.

T24 sitesinde yer alan habere göre, insan hakları hukuku firması International Rights Advocates (IRA) tarafından sekiz çocuk adına Washington DC’de açılan davada Nestlé, Cargill, Barry Callebaut, Mars, Olam, Hershey ve Mondelēz sanık olarak listelendi.

Şimdi genç yetişkin olan çocuklar maaşsız bir şekilde zorla çalıştırılmalarıyla ilgili birçok suçlamadan tazminat talep ediyor. Çocuklar, şirketleri binlerce çocuğun tarlalarda yasa dışı bir şekilde zorla çalıştırılmasına yardım ve yataklık etmekle suçluyor. 

ABD’de ilk kez kakao sektörüne böyle bir toplu dava açıldı.

Davacılar, suçlanan şirketlerin bu kakao tarlalarının sahibi olmasa da çocukların zorla maaşsız çalıştırılmasından kar elde ettiklerini iddia etti. 

İddianameye göre 8 davacı da çocuk yaşta Mali’de kandırılarak Fildişi Sahilleri’ne götürüldü. Burada çocuklar maaşsız ve seyahat belgeleri olmadan, nerede olduklarını ve ne zaman ailelerine döneceklerini bilmeden yıllarca zorla çalıştırıldı.

Kaynak: T24

Bu haber de ilginizi çekebilir: Yeni Amerikan ticaret yasası, çocuk işçiliği konusundaki ‘yasal boşluğu’ kapatıyor

[mc4wp_form id=”25750″]

Son Haberler

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...