TMO, buğday üretimindeki azalma nedeniyle ekmeğe zam geleceğine dair iddialar üzerine açıklama yaptı.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), buğdayda ülkemizde miktar olarak sıkıntılı bir durum bulunmadığını, sanayicinin de piyasadan geçen yıl seviyelerindeki fiyatlarla ürün tedarik edebildiğini belirttiği açıklamasında, bugün için ekmekte buğday kaynaklı bir fiyat artışının gündeme getirilmesinin doğru olmadığını kaydetti.

Buğday üretiminin yurt içi tüketimi rahatlıkla karşılayabilecek seviyede olduğunu açıklayan TMO, buğday piyasalarında istikrarın devam edeceğini vurguladı. Kurumdan yapılan açıklamada, son günlerde bazı basın-yayın organlarında, buğday ekiliş ve üretiminde yüzde 8’e varan azalmalar olduğu, iklim koşullarının buğday kalitesini olumsuz etkilediği, TMO’nun alım fiyatının üreticiye yansımadığı, bunlara bağlı olarak un ve ekmek fiyatlarında artışlar yaşanacağına ilişkin bilgi ve belgeye dayanmayan açıklamaların gündeme taşındığı hatırlatıldı.

TMO’nun, kamuoyunun konu hakkında doğru bilgilendirilmesi amacıyla yaptığı açıklamada şöyle denildi:

“Ülkemiz buğday üretiminin 21 milyon ton (TÜİK) olduğu tahmin edilmekte olup geçen yıla göre %2 azalma beklenmektedir. Buğday tüketimimizin ise 19-20 milyon ton seviyelerinde olduğu dikkate alındığında üretimimizin yurt içi tüketimi rahatlıkla karşılayacak düzeyde olduğu görülmektedir.

Ülkemiz 81 milyon nüfusunun tüketimi için buğday ithalatı yapan bir ülke değildir. Dâhilde İşleme Rejimi kapsamında yapılan buğday ithalatının çok daha fazlası mamul madde (un, makarna, bulgur, bisküvi vb.) olarak ihraç edilmektedir. Bu ihracatta ülkemizde üretilen ihtiyaç fazlası buğdaylar da kullanılmaktadır.

Ülkemizde buğday hasadı %50 seviyesinde olup yeni mahsul buğday alımlarımız 1 milyon tona ulaşmıştır. Alımlarımız devam etmektedir. Hasat döneminde bazı bölgelerde alınan lokal yağışlar kalitede bir miktar kayba sebep olmakla birlikte ülke genelinde endişeye mahal verecek bir durum söz konusu değildir.

TMO tarafından AKS ekmeklik buğday için 1.050 TL/Ton alım fiyatı açıklanmasına rağmen ortalama alım fiyatı 1.060 TL/Ton olarak gerçekleşmiştir. Dolayısıyla TMO alım fiyatının kalite düşüklüğü sebebiyle üreticilere yansımadığı iddiası doğru değildir.

TMO, sektörün önünü rahat görebilmesi için 2018 yılı ekmeklik buğday satış fiyatlarını ekim ayı için 1.100 TL/Ton olarak belirleyerek 25.05.2018 tarihinde açıklamıştır. TMO’nun 2017 yılı ekim ayı ekmeklik buğday satış fiyatının 995 TL/Ton olduğu dikkate alındığında bu yılki satış fiyatının geçen yıl aynı dönemin sadece %10,5 üzerinde olduğu görülmektedir.

Bugün için ekmekte buğday kaynaklı bir fiyat artışının gündeme getirilmesi doğru değildir. Yukarıda da açıklandığı üzere buğdayda ülkemizde miktar olarak sıkıntılı bir durum bulunmamakta olup sanayicilerimiz piyasadan geçen yıl seviyelerindeki fiyatlarla ürün tedarik edebilmektedirler.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz