Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, hileli gıda üreten veya ithal eden firmaları açıklama uygulamasını “bazı mağduriyetler yaşanması” nedeniyle durdurduğunu açıkladı. Ancak bu mağduriyetlerin ne olduğu açıklanmadı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, son taklit ve tağşiş listesini 2016 Aralık ayı sonunda kamuoyu ile paylaştı. Bu tarihten sonra hileli gıda üretenlerle ilgili herhangi bir açıklama veya liste yayınlanmadı. Hürriyet’in konuyla ilgili sorularına bakanlık yetkilileri “Evet bir süredir listeler yayınlanmıyor” yanıtını verdi. Hürriyet’ten Hacer Boyacıoğlu’nun haberine göre, Bakanlık yetkilileri, bu yöndeki tavır değişikliğinin nedeninin bazı mağduriyetler yaşanması olduğunu söyledi. Mağduriyetlerin ne olduğu ve hangi nedenlerle yaşandığı konusunda ise herhangi bir bilgi verilmedi; “Kamuoyuna açıklanacak listelerle ilgili yeni bir çalışma yürütüyoruz. Uygulamayı değiştireceğiz. O nedenle şu anda listeler yayınlanmıyor” denildi.

Bakanlık, uygulamanın başladığı 2012 yılından 2016 yılı sonuna kadar, 586 firmaya ait bin 173 parti ürünü, mevzuata uygun üretilmediği için, kamuoyuyla paylaştı. Bu tarihten sonra ise bakanlık sessizliğe büründü. Listelerin açıklanması yönündeki yönetmelik maddesi değişmemesine karşın, bakanlık listeleri kamuoyuna duyurmayı durdurdu.

Haberin tamamı için: Hürriyet/Hacer Boyacıoğlu

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER