BENEO, küresel düzeyde artan et alternatifi talebini karşılamaya yönelik yeni üretim tesisini Belçika’da hizmete açtı.

Fonksiyonel bileşen üreticilerinden BENEO, Belçika Wanze’de bitkisel protein için yeni bir üretim tesisine 4,3 milyon Euro yatırım yaptı. Yeni tesisin açılışı 1 Mart 2019 tarihinde yapılan törenle resmi olarak duyuruldu. Tesis, gıda, yem ve etanol üreten modern bir biyo-rafineri fabrikası olan BioWanze’ın bünyesinde yer alıyor.

Son yıllarda tüketicilerin etsiz alternatiflere ilgisinin giderek artmasıyla, dünya çapında bitki bazlı proteinlere talep büyüdüğünü söyleyen BENEO İcra Kurulu Üyesi Christoph Boettger, “Tüketicilerin et alımlarını azaltmaları ve alternatif arayışlarıyla tüketici diyetlerinde büyük bir değişim gözleniyor. 2018[i] yılında piyasaya çıkan ve etin ikame edildiği yeni ürünlerde, buğday proteini, en çok kullanılan bitkisel proteindi.  Bu pazarda 2019 ve sonrasında da büyük bir potansiyel görüyoruz.” dedi.

Yeni tesis, etanol imalatçısı CropEnergies’in bir iştiraki olan BioWanze tarafından işletilecek. Belçika’daki bio-rafineri, tüm hammaddeleri, atık olmadan yüksek kaliteli yiyecek, yem ve yakıt üretmek için kullanacak.

Soldan sağa: Dr. Stephan Meeder-CFO (finansal direktör) CropEnergies, Christophe Lacroix – Wanze Başkanı, Christoph Boettger,  BENEO Yönetim Kurulu Üyesi / Photo by PHDPH

CropEnergies ve BioWanze’deki ekibi ile ortak olarak çalışmaktan memnuniyet duyduklarını kaydeden Boettger, BENEO’nun, bitki bazlı protein pazarını keşfetme yolunda, müşterilerinin de bu yükselen trendden faydalanmalarını sağlamak için ilk adımları atacağını ifade etti. 

BioWanze Direktörü André Tonneaux ise “Bitki bazlı protein üretimine dönük bu yeni ortak girişimde BENEO ile yakın çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Üretim yeteneklerini artırmanın yanı sıra, bu yatırım gelecekteki büyümeyi güvence altına alacak ve önemli istihdam olanakları açacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın