Tüketici Hakları Derneği: Sebzede fiyat artışı maaş artışının 4.7 katı oldu

Sebze enflasyonunun yıllık yüzde 95,25 ile tarihi rekorunu kırdığını belirten Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, yanlış tarım politikalarının ivedilikle değiştirilmesi gerektiğini, yanlış politikaların sonucunda kaybedenlerin küçük çiftçiler ve tüketiciler olduğunu vurguladı.

TÜİK İstatistiklerine göre, sebze enflasyonu tarihi rekorunu kırdı. Son bir yıllık, yani, Şubat 2018 – Şubat 2019 dönemindeki sebze enflasyonu yüzde 95.25 oldu. Yani, sebzede fiyat artışı maaş artışının 4.7 katı oldu. 

Sebze fiyatlarındaki bu artışın tarım ve gıda politikalarının iflasını ortaya koyduğunu kaydeden Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, konuya ilişkin yazılı açıklamasında, yanlış politikaların sonucunda kaybedenlerin küçük çiftçiler ve tüketiciler olduğunu vurguladı.

Çakar açıklamasında; “Kazananlar ise, tarımda ve gıdada üretim, dağıtım, tüketim, ithalat ve ihracat politikalarını belirleyen, yönlendiren ve pazara egemen olan emperyalist tarım şirketleri ve onların yerli ortakları ile aracılardır.” ifadelerini kullandı.

Nüfusun yüzde 20 dolayındaki kesiminin açlık sınırının altında, yüzde 60’ından fazlasının da yoksulluk sınırının altında olmak üzere, toplam nüfusun yüzde 80’inden fazlasının açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşadığına işaret eden Çakar; Artık, açlık sınırının altında yaşayanlar bırakınız et ve süt ürünlerini, yeterli sebze ve meyve de tüketemiyorlar.” yorumunda bulundu.

TÜİK istatistiklerine göre, tarihi rekordaki son bir yıllık sebze fiyatlarındaki yüzde artış oranları ( Şubat 2018 – Şubat 2019 )

Çakar, tüketiciler olarak acil çözüm önerilerini ise şöyle sıraladı:

-Kırsal kalkınma sağlansın. Küçük çiftçiler desteklensin. 
-Üretim ve tüketim kooperatifçiliği desteklensin.
-Tarımsal KİT’ler ivedilikle kurulsun.
-Tarımsal üretim planlansın. 
-Tarımda ithalat kaldırılsın.
-Yerli ve yerel tohumculuk desteklensin ve geliştirilsin.
-Gıdada aracılık sistemine son verilsin.
-Gıdada KDV kaldırılsın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın