11.2 C
Ankara
Cuma, Şubat 23, 2024

tarımsal hasıla

Ekonomi-güven ilişkisi üzerine

"Güven" kelimesi, özellikle Amerika ile yaşadığımız "rahip Brunson" krizi ile tetiklenen son ekonomik krizin başladığı, Covid 19'un da üzerine tuz-biber ektiği yılların en çok duyulan kelimesi. Bu süreçte yönetenlerimiz sıkça "kendilerine güvenmemizi" istediler, istemeye de devam ediyorlar.

Büyüyen tarım değil çiftçinin borcu

CHP Bursa Milletvekili ve PM Üyesi Orhan Sarıbal, 2020 yılında %4.8 büyüyen tarım kesimi ile ilgili “Pandemi koşullarına rağmen üretim yapan çiftçi sayesinde tarımda bir büyüme görülüyor ama bu büyümenin ne üreticiye ne tüketiciye faydası yok. Çiftçinin son bir yılda borcu 21 milyar lira arttı. Büyüyen çiftçinin geliri değil, borcu” dedi.

Milli olana destek ve çiftçimiz nasıl zengin oldu (!)

Yıllardır, Türkiye'nin tarım alanındaki verilerinin yanlış olduğunu ve doğru veri olmadan da hiçbir sektörün başarıya ulaşamayacağını savunuyorum. Aynı zamanda hayvancılığımızın çok ciddi bir üreme verimliliği sıkıntısı içinde olduğunu defalarca yazıp söylüyorum.

Sarıbal: Tarımda büyüme hızı düştü, ithalat ve çiftçi borçları arttı

CHP Tarım Politikaları ve Tarım Örgütlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, CHP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, 2 yıllık Cumhurbaşkanlığı Sisteminin tarım sektörüne etkilerini değerlendirdi.

Personel alımı ile ilgili başvurular 15-22 Mayıs tarihleri arasında olacak

Bakan Pakdemirli, daha önce açıkladıkları 2.153 personel alımıyla ilgili başvuruları 15-22 Mayıs tarihleri arasında almaya başlayacaklarını açıkladı.

Pakdemirli, Dijital Tarım Pazarı’nı “Tarım Orman Akademi”de anlattı

Geçtiğimiz hafta tanıtımı yapılan ve devreye alınan Dijital Tarım Pazarı'nın tüm alıcılar ve üreticilerin online olarak ulaşabileceği bir platform olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, bu yeni sistemle hem üreticinin, hem tüketicinin hem de gıdaya dair her kesimin daha avantajlı olacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Ülkemizi tarım alanında en ileri seviyeye çıkarmadan kendimizi güvende hissedemeyiz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramankazan ilçesi Ahi köyünde, 49 mahalleden gelen çiftçiler ve aileleriyle iftarda bir araya geldi. Burada bir konuşma yapan Erdoğan; “Uçağımızdan gemimize, uydumuzdan füzemize, tüfeğimizden tankımıza, radarımızdan yazılımımıza kadar her şeyimizi kendimiz yapmadan bize huzurlu bir uyku uyumak yoktur. Aynı şekilde tarım alanında da ülkemizi tarladan sofraya kadar tüm aşamalarıyla en ileri seviyeye çıkarmadan kendimizi güvende hissedemeyiz.” dedi.

Bakan Çelik’in gündeminde terör vardı

Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde gerçekleştirilen 'Doğu Anadolu Bölgesi Bakanlık Koordinasyon ve Sektörel Ortak Akıl Toplantısı'na katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, konuşmasının büyük kısmını son zamanlarda yaşanan terör olaylarına ayırdı. Çelik, "İşimizi, aşımızı, kederimizi, sevincimizi, ekmeğimizi bölüşürüz ama bu vatanın bölünmesine asla müsaade etmeyiz. Bunu herkes kulağına küpe etsin." dedi.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img