19 C
Ankara
Cumartesi, Haziran 15, 2024

süt tozu

Toplanan inek sütü miktarı arttı, içme sütü üretimi düştü

Toplanan inek sütü miktarı arttı, içme sütü üretimi düştü

2020’de ticari işletmelerce toplanan süt miktarı yüzde 3,5 arttı

Aralık ayında ticari süt işletmelerince toplanan inek sütü miktarı, bir önceki yılın aynı ayına göre %0,8 artışla 787 bin 172 tona yükseldi. Ocak-Aralık döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre artış %3,5 oldu.

Et ve Süt Kurumu’nun 2017 ve 2018 yıllarına ilişkin hesapları ibra edildi

TBMM KİT Komisyonunda görüşülen Et ve Süt Kurumu'nun (ESK) 2017 ve 2018 yıllarına ilişkin hesapları ibra edildi. Komisyonda milletvekillerinin sorularını yanıtlayan ESK Genel Müdürü Uzun, stoktaki etlerin 2018'de artmasının sebebinin, o dönemde üreticinin zarar etmemesi için kesimlerin artmasından kaynaklandığını, bu etleri daha sonra piyasaya sürdüklerini kaydetti.

Bedri Girit: İlk hedef Çin pazarında yer bulmak

Çin pazarının açılmasıyla süt ve süt ürünleri ihracatçılarının hemen pazar araştırması yapmaya başladığına dikkati çeken Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Girit, ilk amaçlarının Çin pazarında yer edinmek olduğunu vurguladı.

HAYKOOP’tan Pakdemirli’ye teşekkür

HAYKOOP Genel Başkanı Ahmet Ertürk, hayvan başı 65 TL yem desteği açıklaması, çiğ süt desteklemelerinin devam edeceği ve üretimde oluşabilecek arz fazlalarının Et ve Süt Kurumu tarafından süt tozu regülasyonu yöntemi ile değerlendirebileceğine yönelik kararın yayınlanması nedeniyle Bakan Pakdemirli’ye teşekkür etti.

İçme sütü üretimi arttı

Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ticari süt işletmeleri tarafından yapılan içme sütü üretimi %16,1 artarak 145 bin 282 ton olarak gerçekleşti. Ocak-Mart döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre içme sütü üretimi %11,3 artarak 422 bin 76 ton olarak gerçekleşti.

Süt ve süt ürünleri üretimi Ocak ayında arttı

Ocak ayında içme sütü, yoğurt, ayran, tereyağı ve peynir üretimi artarken, tam yağlı ve yağsız süt tozu, kaymak üretimi azaldı.

Dünya gıda fiyatlarına coronavirus ayarı

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Coronovirus salgınının FAO Gıda Fiyat Endeksinin düşmesine neden olduğunu, Endeksin Şubat ayında ortalama bir önceki aya göre yüzde 1 düştüğünü açıkladı. Buna rağmen endeks, hala bir önceki yıla göre yüzde 8.1 artışla 180.5 puanda seviyelerinde seyrediyor.

Hakan Bahçeci: “Türkiye kaybettiği pazarları tekrar kazanacaktır”

Bakliyat, süt tozu ve kırmızı et alanında Türkiye’nin üretim üssü olabileceğini ifade eden Hakan Agro DMCC Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Bahçeci, “Toprak Mahsulleri Ofisi’nin bakliyat alanında çiftçiye yönelik teşviklerini çok beğeniyorum. Beş yıl devam etmesi durumunda Türkiye kaybettiği pazarları tekrar kazanacaktır.” dedi.

Rusya’nın ithalat yasağına Sütaş’tan açıklama geldi

Sütaş: “Kabul edilen alt sınırı 200 mikrogram/kilogram olan bir maddeyi, 1,5 mikrogram/kilogram olarak tespit edip yasaklama kararını hayret ve üzüntüyle karşılıyor, kamuoyunun takdirine sunuyoruz."
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img