21.2 C
Ankara
Çarşamba, Mayıs 22, 2024

sebze fiyatları

Şubat’ta 4 kat olan üretici market fiyat farkı Mart ayında 5 kata yükseldi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, üretici market fiyat farkının Mart ayında 5 katı bulduğunu bildirdi. TZOB verilerine göre Şubat ayında üretici ve market fiyat farkı 4 katı aşmıştı.

Antalya hallerinde domates ve sebze fiyatları arttı

Şubat ayında Antalya Hallerinde bir önceki aya göre domates fiyatı yüzde 11,17, sebze fiyatları yüzde 13,96 oranında arttı. Meyve fiyatlarında ise yüzde 2,60 oranında düşüş görüldü.

Sebze enflasyonu yıllık yüzde 95,25 ile tarihi rekorunu kırdı!..

Sebze enflasyonunun yıllık yüzde 95,25 ile tarihi rekorunu kırdığını belirten Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, yanlış tarım politikalarının ivedilikle değiştirilmesi gerektiğini, yanlış politikaların sonucunda kaybedenlerin küçük çiftçiler ve tüketiciler olduğunu vurguladı.

Rekabet Kurulu, 23 zincir market hakkında soruşturma açtı

Rekabet Kurulu, perakende gıda ticareti ile iştigal eden zincir marketlerin su ile yaş meyve ve sebzelerin perakende satış fiyatlarını belirlerken rekabet karşıtı davranışlar içerisinde bulunup bulunmadıklarının tespiti amacıyla 23 zincir market hakkına soruşturma başlattığını duyurdu.

Sebze ve meyvede yüzde 800’lere varan fahiş fiyat artışları

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 5 ildeki hallerde yapılan eş zamanlı operasyonlarda sebze ve meyvelerin alış ve satış fiyatlarında yüzde 800'lere varan fahiş fiyat artışları tespit ettiklerini belirterek, "İlk verilere göre, fahiş fiyat uygulayan 88 firma hakkında 2 milyon liranın üzerinde idari para cezası uygulanması için Bakanlığımızca idari işlem başlattık." ifadesini kullandı.

Özer: “Baskı yaparak, doları düşüremediğiniz gibi sebze, meyve fiyatlarını da düşüremezsiniz”

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, "hükümetin çiftçiye yakın durmadığını ve ekonomiyi sopayla idare etmeye çalıştığını" iddia ederek, serbest piyasa ekonomisinde bu yöntemlerin doğru olmadığını vurguladı.

Sebzede fiyat artışı maaş artışının 4.7 katı

İstatistiklere göre, yıllık sebze enflasyonunun %94.72 düzeyinde gerçekleştiğini belirten Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, “Sebzede fiyat artışı maaş artışının ortalama 4.7 katı oldu.” açıklamasında bulundu.

Tüketici Hakları Derneği: Uygulanmakta olan tarım ve gıda politikaları tüketicileri açlığa sürüklüyor!

Gıda fiyatlarındaki artışın enflasyon ve maaş artışlarını katladığını belirten Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, yoksulluk ve açlık sınırının altında yaşayan on milyonlarca tüketicinin yeterli ve dengeli beslenemediğini savundu.

Tarımda üretici fiyatları Aralık ayında %1,35 arttı

Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım–ÜFE), 2017 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre %1,35, bir önceki yılın Aralık ayına göre %17,30, bir önceki yılın aynı ayına göre %17,30 ve on iki aylık ortalamalara göre ise %13,07 artış gösterdi.

Açlık sınırı 20 TL, yoksulluk sınırı 70 TL geriledi

Sebze-meyve fiyatlarının etkisiyle Mart ayında mutfak enflasyonu geriledi. Dört kişilik ailenin açlık sınırı 1.481 TL, yoksulluk sınırı 4.823 TL’ye geriledi. Şubat ayında açlık sınırı 1502 TL, yoksulluk sınırı ise 4.893 TL olmuştu.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img