21.2 C
Ankara
Çarşamba, Mayıs 22, 2024

küçükbaş hayvancılık

Merinos koyununun yünü Türkiye için bir fırsat

Merinos koyununun yünü Türkiye için bir fırsat

TBMM AK Parti Grup Başkanvekili Özkan: “2021’de daha önemli destekler sağlayacağız”

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik’i ziyaret etti. Özkan, “Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliğimiz, hükümetimizin aldığı kararların ete kemiğe bürünmesine katkı sağlıyor.” dedi.

Ankara Tiftik Keçisine ilave 20 TL destek

Bakan Pakdemirli, Ankara tiftik keçisine, anaç koyun keçi desteğine ilave olarak hayvan başına 20 lira destek ödeneceğini söyledi.

Küçükbaş hayvan yetiştiricileri sorunlarını Pakdemirli’ye iletti

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik başkanlığındaki Yönetim ve Denetleme Kurulu Üyelerinin, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’ye ziyaretlerinde, sektörün sorunları ele alındı.

Teşhisiniz yanlış Sayın Bakan

Evet, doğrudur; teşhis konulmadan tedavi yapılamaz. Ancak... "Teşhisi yanlış koyarsanız, tedavi de yanlış olur. Sonuçta hasta ölür." Zaten can çekişiyor.

300 Koyun Projesi ve Nasrettin Hoca

Geçen hafta da yazdığım gibi, tarım ve hayvancılık konusundaki fikir ve uygulamalara yetişemez olduk. Makalenin daha ikinci cümlesinde şöyle demiştim: "Bu kadar çok projenin hepsini birden uygulamak, en azından doğru dürüst uygulamak hem maddi hem de idari bakımdan mümkün görünmese de önümüzdeki aylarda yapılacak proje açıklamaları beni şaşırtmayacak." "Projeye doyduk, nasıl olsa birkaç aydan önce yeni bir proje açıklanmaz." diye düşünerek şaşırmayacağımı söylemiştim ama yetkili sorumlularımız beni yine şaşırtmayı başardılar.

Bakanlıktan küçükbaş hayvancılığın desteklenmesi için eylem planı 

Erken kuzu kesimini engellemeyi hedefleyen hükümet düğmeye bastı. Üreticiye hayvan başına 40 TL destek verilecek.

Et sanayicisi ithalat izni istiyor

Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği – ETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yücesan, firmalara, 2016 yılı üretim rakamları dikkate alınarak belirlenecek olan oranlarda kontrollü olarak doğrudan karkas ve sıfır gümrük vergisiyle doğrudan besilik materyal ithalatı izni verilmesini istedi.

Tuncer: “Et fiyatlarının artmasındaki en büyük sebep küçükbaş hayvancılığın azalması”

Küçükbaş hayvan sayısının son 30-40 yılda yarı yarıya azaldığına dikkat çeken Baydöner Yönetim Kurulu Başkanı Ferudun Tuncer, “Bugünkü yaşanan sorunların temelinde bu yatıyor. Biz küçükbaş hayvan varlığımızı kaybedince, kırmızı et fiyatlarındaki dengeleyici unsurumuzu kaybettik.” şeklinde konuştu.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img