Küçükbaş hayvan yetiştiricileri sorunlarını Pakdemirli’ye iletti

0
620

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik başkanlığındaki Yönetim ve Denetleme Kurulu Üyelerinin, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’ye ziyaretlerinde, sektörün sorunları ele alındı.

4 Eylül’de gerçekleşen ve 1,5 saat süren görüşmede küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin sorunları konuşuldu. Görüşmede, Bakan Danışmanı Özer Ataç, Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriyya Erdurmuş ve Tarım Reformu Genel Müdürü Hasan Özlü de yer aldı.

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, görüşmede Bakan Pakdemirli tarafından olumlu mesajlar verildiğini bildirdi.

Yetiştiricilerin; Anaç Koyun Keçi destekleme ödemelerinin öne çekilerek Mart ayında yapılması, Küçükbaş hayvancılığa verilen destekler ile Birliklerin güçlendirme payının artırılması ve Küçükbaş hayvancılık sektörü ile ilgili organizasyonların Merkez Birliği ve İl Birlikleri üzerinden yapılması, Yetiştiricilerden dosya ücreti adı altında alınan 10 liranın alınmaması ve küpe ve küpeleme işlerinin Birliklere devredilmesi gibi talepleri bulunuyor.

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, halen devam eden Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesinde verilen desteklemelerin uygulamaya konulan SOYBİS için de destekleme miktarının yeni kararnameye konulması gerektiğini ifade etti.

Başkan Çelik, genç çiftçi hibe projesi kapsamında hayvan temin ve dağıtımının teknik şartnamelere uygun olarak yapılmasını, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 100 Günlük Eylem Planında da yer alan 50 bin koyun dağıtımı için TİGEM ile bir protokol imzaladıklarını, burada asıl hedefin küçükbaş hayvan sayısı ile birlikte verim ve kaliteyi artırmak olduğunu dile getirdi.

Dolaylı desteklerin hedefine ulaşmadığını belirten Çelik, imkânlar ölçüsünde küçükbaş hayvanların tümüne destek verilmesi gerektiğine işaret ederek; kısa vadede halen 45 milyon olan küçükbaş hayvan sayısının 60 milyona çıkarılabileceğini söyledi. Ayrıca koyun ve keçinin de organik hayvancılık destekleme kapsamına alınmasını talep eden Genel başkan Çelik, meraların gerçek sahipleri olan koyun keçi yetiştirici Birliklerinin İl Mera Komisyonlarında yer almadıklarını ve bunun kabul edilebilir olmadığını söyledi.

Küçükbaş hayvancılık sektörüne katkı sağlayan herkese minnettar olduklarını vurgulayan Genel Başkan Çelik, Bakanlığı her zaman doğru bilgilendirmeyi görev saydıklarını söyleyerek tüm zorluklara rağmen 80 İl Birliği ve 270 bin üye yetiştiriciyle üretime katkı sağlayacaklarını ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here