0.3 C
Ankara
Cumartesi, Ocak 23, 2021

karantina

Karantinada aldığımız kiloların psikolojimizle ilişkisi var

Psikolog G. Tansu Ocak, karantina ve belirsizliğin yarattığı stresin duygusal yeme davranışına yol açtığını, kalorisi yüksek yiyeceklere yönelmemize neden olduğunu ve stres dolayısıyla açlık hissimizi kontrol etmemizin zorlaştığını söylüyor.

Yarı karantina döneminde 65 yaş üstü ve 20 yaş altı evde ne yapmalı?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs vaka sayıları her geçen gün artarken, bu kapsamda virüsün yayılım hızını yavaşlatmak için yeni tedbirler alındı. Bu durumdan en çok etkilenenler ise belirli saatler aralığında sokağa çıkabilen 65 yaş üstü ve 20 yaş altı kişiler oldu.

İş göremezlik raporunu artık filyasyon ekipleri verecek

Covid 19 hastalarının ve temaslılarının karantinada bulundukları süreç içinde gereken raporları Filyasyon ekipleri tarafından verilecek.

Covid-19 pozitif hastalar karantinada nasıl beslenmeli?

Ülkemizde yeni vaka sayıları gün geçtikçe artarken karantinadaki Covid-19 hastalarının doğru beslenmesi ve tükettikleri besinlerin niteliği büyük önem taşıyor.

Karantina sonrası spora başlama tüyoları

Pandemi, bir hafta ile başladı ve iki ayı aşkın süredir evlerdeyiz. Spor salonundan, sosyal ortamlardan uzak kaldık. Bu durum hepimizi hem fiziksel hem de mental olarak kötü etkiledi. Ancak ne olursa olsun tekrar spor rutinimize dönmeliyiz.

Karantina günlerinde “duygusal açlıkla” mücadele etmenin 7 yolu

İçinde bulunduğumuz Coronavirus salgını döneminde sosyalleşmemek ve evde izole bir şekilde yaşamak “duygusal açlık” sorununu gündeme getirdi. Hiç aç olunmasa bile insanlar ağızlarına bir çikolata atıyor, böylece kendilerini daha iyi hissedebiliyorlar.

Maskeli Balo Sendromlu Günlerdeyiz…

Adeta bir “Maskeli Balo” sendromu sardı dünyayı...yeni yeni tasarımlarla koruyucu aparatlar, aksesuarlar hızla gelişiyor, sanki bu virüs bizimle daha uzun yaşamaya niyetli gibi... Acaba dünyadaki “Maskeli Balo” sendromu daha ne kadar tetiklenmeye devam edecek...

65 yaş üstü kişilere karantina dönemi beslenme önerileri

İdeal beslenme düzenini yakalamak için 65 yaş üzeri kişilere 9 öneri…

Kalp hastalarına koronavirüse karşı 12 öneri

"Yeni koronavirüs, hastaların büyük çoğunluğunda pnömoniye (zatürre) neden olmakla birlikte, yüzde 12’sinde kalp hasarı da yapıyor. Eğer altta yatan kalp yetmezliği, koroner arter hastalığı (daha önce geçirilmiş kalp krizleri, stent veya by-pass girişimleri) ve önemli ritim bozukluğu mevcutsa, bu hastalarda yoğun bakım gereksinimi ve ölüm riski artıyor."

Karantina sürecinde Google’da ne aradık?

Google’da aratılan kelimelerin aranma oranlarını ülkelere, zamana ve kategorilere göre gösteren Google Arama Trendleri Raporu, tüketici davranışlarının analiz edilmesini sağlıyor. Rapora göre pandemi günlerinde Türkiye’de “tıraş makinesi” “uzaktan eğitim” ve “ekmek tarifi” aramaları artış gösterdi.
- Advertisement -

Latest News

Üç GDO ürünün ithalatına onay

Tarım ve Orman Bakanlığı, hayvan yemlerinde kullanılmak üzere genetiği değiştirilmiş (GDO) 2 soya ve 1 mısır çeşidinin ithalatına onay verdi.
- Advertisement -