-5 C
Ankara
Cuma, Ocak 22, 2021

giyim

Aralık ayında açlık sınırı 2 bin 478 lira oldu

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası Araştırma Merkezi’ne göre, Aralık ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı 2 bin 478 lira olarak tespit edildi. Açlık sınırı üzerinden hanehalkı tüketim harcamaları esas alınarak yapılan hesaplama sonuçlarına göre ise yoksulluk sınırı 8 bin 570 lira olarak gerçekleşti.

Memur-Sen: Açlık sınırı 2.523,2 TL

Memur-Sen tarafından her ay düzenli olarak yapılan “açlık-yoksulluk” araştırmasına göre, Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2.523,2 TL, yoksulluk sınırı ise 7.353,2 TL olarak belirlendi.

Kadınların online alışveriş sepeti kozmetikten gıdaya kaydı

Pandemi öncesi giyim ve kozmetik ağırlıklı alışveriş yapan kadınların sepetleri, son 5-6 aydır ağırlıklı olarak gıda ve temel ihtiyaç maddeleri ile doluyor.

Açlık sınırı, bir ayda 88 lira artışla 2 bin 345 liraya yükseldi

TÜRK-İŞ’in açlık ve yoksulluk sınırı Mart ayı araştırmasının sonucuna göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı), bir önceki aya göre 88 lira artışla 2 bin 345 lira 24 kuruşa yükseldi.

Efsane Cuma’nın şampiyonu giyim ve kozmetik alışverişleriyle kadınlar oldu

“Black Friday”, “Efsane Cuma”, “Şahane Cuma” gibi değişik adlar verilen indirim günlerinde, kadınların erkeklerden daha fazla online alışveriş yaptığı belirlendi.

AVM Ciro Endeksi arttı

AVM ciro endeksi Ocak 2016 döneminde 2015 Ocak ayı ile karşılaştırıldığında yüzde 12,8’lik bir artışla 202 puana ulaştı. Ocak ayında en yüksek ciro artışı yüzde 36 ile hipermarket kategorisinde oluştu.

Perakendeye gıda takviyesi

Ocak ayında perakende satış hacmi bir önceki aya oranla yüzde 1,6 azaldı. Gıda dışı sektörlerde düşüş görülürken, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,6 arttı.

Tüketici fiyatları on iki ayda yüzde 7,97 arttı

Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0,02 düşüş gösteren Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 1,80, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,78 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 7,97 arttı.

Yoksulluk sınırı 4 bin 714 TL

Ocak ayında gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı olan yoksulluk sınırı 4 bin 714 TL oldu. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (TÜRK-İŞ) Ocak ayı...
- Advertisement -

Latest News

Mobil ekmek büfelerine yasak geldi!

Tarım ve Orman Bakanlığı, ekmek satışına ilişkin yayımladığı genelgede mobil araçlarda ekmek satışını yasakladı.
- Advertisement -