AVM ciro endeksi Ocak 2016 döneminde 2015 Ocak ayı ile karşılaştırıldığında yüzde 12,8’lik bir artışla 202 puana ulaştı. Ocak ayında en yüksek ciro artışı yüzde 36 ile hipermarket kategorisinde oluştu.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin Ocak ayı sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre AVM ciro endeksi Ocak 2016 döneminde 2015 Ocak ayı ile karşılaştırıldığında yüzde 12,8 oranında artış gösterdi. En yüksek ciro artışı ise hipermarket kategorisinde yüzde 36’lık artışla yaşandı.

Geçtiğimiz yılın Ocak ayı ile karşılaştırıldığında Ocak 2016’da ayakkabı-çanta kategorisi yüzde 19, yiyecek kategorisi yüzde 18, teknoloji hipermarket kategorisi yüzde 16, giyim kategorisi yüzde 13 AVM’lerdeki diğer* alan ciroları yüzde 8 artış kaydetti.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Hulusi Belgü
Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Hulusi Belgü

Ziyaret Sayısı Endeksinde değişim olmadı

Ocak 2016 verileri bir önceki dönemin aynı ayı ile karşılaştırıldığında ziyaret sayısı endeksinde bir değişim yaşanmadığı gözlendi.

AVM Endeksi Ocak 2016 sonuçlarını değerlendiren AYD Başkanı Hulusi Belgü “Ocak ayı perakende sektöründe indirim kampanyalarının başladığı bir dönem. Ayrıca yine Ocak ayındaki sömestr tatili de endeks verilerine olumlu yansımıştır. Kategoriler bazında ise geçtiğimiz yıl düşüşler yaşayan hipermarket ve teknoloji kategorilerindeki toparlanma ağırlıklı yükselişler olumlu bir gelişme” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın