12.7 C
Ankara
Cumartesi, Şubat 27, 2021

Aralık ayında açlık sınırı 2 bin 478 lira oldu

Okumalısınız!

İsviçreli Hero Group, Baby Gourmet’yi satın aldı

Türkiye’de Hero Baby markasının sahibi olan İsviçreli Hero Group, Kanadalı organik bebek maması ve atıştırmalık markası Baby Gourmet'yi satın aldığını duyurdu.

TÜRK-İŞ: Hayat pahalılığı enflasyon artışıyla dayanılmaz noktada…

TÜRK-İŞ’in Şubat 2021 Açlık ve Yoksulluk Sınırı araştırmasında; dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.718,89 TL olarak belirlendi. Araştırmada, gıda harcamasının genel fiyat artışının üzerinde olmasının “yaşanan enflasyonu” daha da katlanmaz duruma getirdiği vurgulandı.

TÜİK’ten akıllarda soru işareti bırakan kırmızı et istatistikleri duyurusu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2020 yılı Kırmızı Et Üretim İstatistikleri bültenini yayınlamayı ileri bir tarihe ertelediğini duyurdu. TÜİK’ten yapılan açıklamada, istatistiklerin yayınlanacağı tarih de belirtilmedi.
Yaşam İçin Gıda
Gıda, yaşamdır! Yaşamınız söz konusu olduğunda efsaneleri bir kenara bırakın!

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası Araştırma Merkezi’ne göre, Aralık ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı 2 bin 478 lira olarak tespit edildi. Açlık sınırı üzerinden hanehalkı tüketim harcamaları esas alınarak yapılan hesaplama sonuçlarına göre ise yoksulluk sınırı 8 bin 570 lira olarak gerçekleşti.

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası Araştırma Merkezi (BİSAM), Açlık ve Yoksulluk Sınırı Aralık 2020 Dönem Raporunu yayınladı. Rapora göre, Aralık ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı 2 bin 478 lira olarak tespit edildi. Bu harcama tutarının sadece gıda için yapılması gereken minimum tutar olduğu belirtilen araştırmada, açlık sınırı üzerinden eğitim, sağlık, barınma, eğlence, ısınma, ulaşım gibi hanehalkı tüketim harcamaları esas alınarak yapılan hesaplama sonuçlarına göre ise yoksulluk sınırı 8 bin 570 lira olarak gerçekleşti.

17 yılda açlık sınırı 5.32 kat arttı

Rapora göre, 2003 yılının Aralık ayında 4 kişilik bir aile, günlük minimum 15.5 TL’ye sağlıklı beslenebilirken, bugün ancak 82.6 TL’ye sağlıklı beslenebiliyor. Buna göre 17 yıl zaman zarfında açlık sınırı 5.32 kat arttı. Aynı dönemde enflasyondaki artış ise 4.85 kat oldu. Açlık sınırındaki artış genel enflasyonda yaşanan artıştan daha fazla oldu.

Sağlıklı beslenme için en önemli harcama kalemi süt ve süt ürünleri

Günlük harcamalarda Aralık 2020’de en yüksek maliyet grubunu 28.61 TL’lik harcama gereksinimi ile süt ve süt ürünleri grubu oluşturdu.

Et, tavuk ve balık grubu için yapılması gereken minimum harcama tutarı ise 16.19 TL olarak belirlendi.

Sebze ve meyve için yapılması gereken harcama miktarı 11.61 TL, ekmek için yapılması gereken harcama tutarı günlük 5.60 TL, katı yağ ve sıvı yağ için 5.81 TL, yumurta için 1.49, şeker, bal, reçel ve pekmez için ise 4,12 TL harcama yapılması gerektiği ifade edilen raporda; daha dar bir gruplandırmaya göre harcamalarda süt ve süt ürünlerinin payının yüzde 34.8 ile en yüksek paya sahip olduğu kaydedildi.

Et, yumurta ve kurubaklagil grubu yüzde 28.5 ile ikinci sırada yer alırken, bu grubu  yüzde 14,6 ile sebze ve meyve harcamaları takip ediyor. Ekmek, makarna vb. için ise pay yüzde 9.9, diğer gıda harcamalarının toplam içindeki payı ise yüzde 12.3 olarak gerçekleşti.

İstanbul’da açlık sınırı 2 bin 664 TL

Araştırma kapsamında üç büyük ile ait Aralık 2020 dönemi açlık ve yoksulluk sınırı verileri de hesaplandı. Buna göre İzmir’de açlık sınırı 2 bin 720 lira, İstanbul’da 2 bin 664 lira, Ankara’da ise açlık sınırı 2 bin 443 lira olarak tespit edildi.

Araştırma kapsamında önemli sanayi merkezlerindeki açlık sınırları da şöyle belirlendi:

Bursa, Eskişehir ve Bilecik bölgesinde açlık sınırı 2 bin 505,

Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova bölgesinde açlık sınırı 2 bin 2570,

Zonguldak, Bartın ve Karabük bölgesinde açlık sınırı 2 bin 492,

Adana ve Mersin bölgesinde açlık sınırı 2 bin 331 lira

Gaziantep, Kilis, Adıyaman bölgesinde 2 bin 199,

Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye bölgesinde 2 bin 289, Şanlıurfa ve Diyarbakır bölgesinde 2 bin 274,

Trabzon, Ordu, Rize, Artvin, Gümüşhane, Giresun bölgesinde 2 bin 465 lira.

Son Haberler

İsviçreli Hero Group, Baby Gourmet’yi satın aldı

Türkiye’de Hero Baby markasının sahibi olan İsviçreli Hero Group, Kanadalı organik bebek maması ve atıştırmalık markası Baby Gourmet'yi satın aldığını duyurdu.