17.9 C
Ankara
Salı, Eylül 14, 2021

Gamze Akbulut

Ramazanda beslenme

Bu yıl da, Ramazan ayı yaz aylarına gelmekte ve ortalama 17 saate kadar süren bir oruç bizleri beklemektedir. Ramazan ayında oruç tutan bireylerin günlük beslenme şekli ve öğün sayısı değişmektedir. Üç ana öğün olan günlük beslenme düzeninin iki öğünle sınırlandırılması ile bu öğünlerin içerik ve miktarında değişiklikler oluşmaktadır.

İrritabl (Huzursuz) Bağırsak Sendromunun Beslenme Tedavisinde Yeni Bir Yaklaşım: Düşük Fodmap İçerikli Diyet

Toplumun yaklaşık %15’inde görülen, en yaygın sindirim sistemi hastalıklarından biri olan İrritabl Bağırsak Sendromu (İBS), bağırsak alışkanlığında altta yatan bir hastalık olmadan meydana gelen, karında rahatsızlık hissi, düzensiz bağırsak hareketleri, belirgin derecede şişkinlik, şişlik ve acil tuvalet ihtiyacı gibi belirtileri bir arada gösteren bir sendromdur.

Diş Çürüklerinin Önlenmesinde Beslenmenin Rolü

Diş çürükleri, karbonhidratların ağız florasındaki mikroorganizmalar tarafından parçalanması sonucunda oluşan asitlerin diş minesinin inorganik apatit kristallerini ayrıştırması sonucu oluşan kavite (oyuk) ile başlayan; bu evrede girişimde bulunulmaması halinde ise dişin sert dokusuna ulaşarak ağrılı rahatsızlıklara yol açan enfeksiyöz bir hastalık türüdür.

Diyabet’de Güncel Beslenme Tedavisi: Karbonhidrat Sayımı Yöntemi

Diyabet, vücudumuzda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insülin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması durumunda gelişen ve ömür boyu süren bir hastalıktır.

Besin Alerjisi Nedir? Hangi Besinler Alerjiye Neden Olur?

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de, tüm alerjik hastalıklarda olduğu gibi besin alerjilerinin görülme sıklığı artmaktadır. Değişen yaşam tarzıyla ilişkili olarak gelişmiş ve sanayileşmiş ülkelerde geleneksel beslenme alışkanlıklarından uzaklaşıldığı ve beslenmedeki bu değişimin alerjik hastalıkların görülme sıklığındaki artışla ilişkili olduğu düşünülmektedir.

Sağlıklı Vücut Ağırlığı Nedir?

Sağlıklı vücut ağırlığı bireylerin kendine göre belirledikleri en düşük ağırlık değil; cinsiyet, boy, yaş ve kalıtımsal özellikler gibi birçok etkenin bir arada değerlendirildiği kişi için en uygun olan ağırlıktır. Sağlıklı ağırlığa ulaşmak ve korumak sağlıklı yaşamın temel unsurudur. Her birey için uygun olan vücut ağırlığının fazlasına veya azına sahip olmak sağlık sorunları riskini artırır veya sağlığı bozar.

Akdeniz Diyeti ve Omega Diyetinin Önemi

Doymuş yağ alımı, düşük dansiteli lipoprotein kolesterol (LDL-K) düzeylerinde diyete bağlı artışın temel nedenidir. Koroner kalp hastalıklarının belirleyicisi olan kan lipidlerindeki olumsuz değişikliklere çevresel faktörlerden beslenme alışkanlıklarının da etki ettiği Keys ve arkadaşlarının, 1960’lı yıllarda yaptıkları 7 ülke araştırmasında...

Nar ve nar suyu: Bileşimi ve Potansiyel Sağlık Etkileri

Beslenme ve sağlık üzerindeki önemli etkileri nedeniyle nar, kan basıncını düzenlemesi, damarlarda oluşan hasarın geri dönüşümü; artrit, prostat kanseri ve diyare oluşumunu önlemesi, kan şekerinin normal sınırlarda kalması ve kanser hücrelerinin oluşumunu engellemesi açısından popüler hale gelmiştir. Aynı zamanda AIDS ve inflamasyona karşı etkili olduğu da gösterilmiştir.

İrritable (Huzursuz) Bağırsak Sendromu nedir? Beslenme ile ilişkisi var mıdır?

İrritable bağırsak sendromu (İBS), ülkemizde ve dünya genelinde yaygın görülen, önemli sağlık sorunlarındandır. Bu hastalığın oluşumunda yaş, cinsiyet, genetik faktörler, psikolojik etmenler (stresli yaşam) ve çevresel nedenler gibi birçok risk faktörü olmasına rağmen tam olarak nedeni açıklanamamıştır.

Çağımızın Hastalığı: Metabolik Sendrom

Metabolik sendrom (MetS), insülin direnci temelinde abdominal obezite (bel çevresinin artması), kan basıncı yüksekliği, kan yağlarında bozukluk ve kan şekeri yüksekliği gibi bilinen metabolik risk faktörlerinin topluluğudur. İnsülin direnci ile beraber tip 2 diyabet, hipertansiyon, alkolik olmayan karaciğer yağlanması, polikistik over sendromu, uyku-apne sendromu, ürik asit yüksekliği, idrarda protein görülmesi eşlik edebilen diğer bulgulardır.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img