16.9 C
Ankara
Pazartesi, Eylül 25, 2023

FAO Gıda Fiyat Endeksi

Küresel gıda fiyatları yükselişini 11’inci ayda da sürdürdü

Küresel gıda fiyatları yükselişini 11’inci ayda da sürdürdü

Küresel gıda fiyatları artmaya devam ediyor

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) bugün yayınladığı rapora göre, küresel gıda emtia fiyatları Mart ayında da yükselerek arka arkaya onuncu kez artmış oldu.

Küresel gıda fiyatlarındaki yükseliş Ocak ayında hız kazandı

Küresel gıda fiyatları, Ocak ayında aylık yüzde 4,3 artarak Temmuz 2014’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Dünya gıda fiyatları yükselmeye devam ediyor

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) bugün yayınladığı FAO Gıda Fiyat Endeksine göre, dünya gıda fiyatları Aralık ayında süt ürünleri ve bitkisel yağlar başta olmak üzere üst üste yedinci ayda da arttı.

‘FAO Küresel Fiyat Endeksi’nde sert yükseliş.

Kasım ayında küresel gıda ürünleri fiyatlarında, son 6 yılın en yüksek değerleri görüldü. FAO ayrıca daha önce yaptığı tahıl üretimi tahminlerini de aşağı çekerek 45 ülkenin gıda konusunda dış yardım ihtiyacının sürdüğünü açıkladı.

Küresel gıda fiyatları Ağustos’ta arttı

En çok işlem gören gıda ürünlerinin uluslararası fiyatlarını izleyen FAO Gıda Fiyat Endeksi, Ağustos ayında ortalama 96.1 puanla bir önceki aya göre %2 arttı ve Şubat 2020’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Küresel Gıda Fiyatları Temmuz ayında yükseldi

BM Gıda ve Tarım Örgütü'nün Gıda Fiyat Endeksi, Haziran'a göre yüzde 1.2 artarak, Temmuz ayında ortalama 94.2 puan oldu. Bu oran Temmuz 2019'dan yaklaşık yüzde 1.0 daha yüksek.

Haziran enflasyonu ve COVID-19 etkisinde gıda fiyatları

Tarım ürünleri ve gıda fiyatları üzerine çok sayıda faktör etki etmektedir. Toprak sahipliğinden-sermaye sahipliğine, ucuz gıda talebinden-organik ürün tercihine, açık pazar ürünü tercihinden-yüksek standart arayışına kadar pek çok faktör sektörün yönünü ve gelişimini belirlemektedir. Bütün bu faktörlere COVID-19 salgın etkisinin oluşturduğu pazar belirsizliği de eklenmiştir.

Küresel gıda fiyatları yüzde 2,4 arttı

Haziran’da küresel gıda emtia fiyatları bitkisel yağlar, şeker ve süt kotasyonlarındaki sıçrama ile yılın başından beri ilk kez yükseliş gösterdi. En çok işlem gören gıda ürünlerinin uluslararası fiyatlarını takip eden FAO Gıda Fiyat Endeksi, Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 2.4 artarak, 93.2 puan ortalamasında seyretti.

COVID-19: Dünya küresel sağlık krizinden küresel gıda krizine mi gidiyor?

Gıda piyasaları, COVID-19 nedeniyle aylar sürecek belirsizlikle karşı karşıya kalacak, ancak Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) son yayınladığı rapora göre, tarım ve gıda sektörü pandemi krizine karşı diğer sektörlerden daha dirençli görünüyor.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img