19 C
Ankara
Cumartesi, Haziran 15, 2024

bitkisel yağ

Küresel gıda fiyatları yükselişini 11’inci ayda da sürdürdü

Küresel gıda fiyatları yükselişini 11’inci ayda da sürdürdü

PTT’den sonra TMO’da yağcı oldu

PTT’den sonra TMO’da yağcı oldu

Küresel gıda fiyatları artmaya devam ediyor

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) bugün yayınladığı rapora göre, küresel gıda emtia fiyatları Mart ayında da yükselerek arka arkaya onuncu kez artmış oldu.

Küresel gıda ürünlerinde fiyat artışları hız kesmiyor

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) bugün yayımlanan Şubat raporuna göre küresel gıda fiyatları üst üste dokuzuncu ayda da yükselişini sürdürdü. En yüksek fiyat artışı bitkisel yağlar ve şekerde gerçekleşti.

Dünya gıda fiyatları yükselmeye devam ediyor

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) bugün yayınladığı FAO Gıda Fiyat Endeksine göre, dünya gıda fiyatları Aralık ayında süt ürünleri ve bitkisel yağlar başta olmak üzere üst üste yedinci ayda da arttı.

Küresel gıda fiyatları yükselişte

Eylül ayı boyunca ortalama 97,9 puan olan FAO Küresel Gıda Fiyat Endeksi, Ağustos ayına göre yüzde 2,1 ve Eylül 2019'daki değerine göre ise yüzde 5 arttı.

Küresel Gıda Fiyatları Temmuz ayında yükseldi

BM Gıda ve Tarım Örgütü'nün Gıda Fiyat Endeksi, Haziran'a göre yüzde 1.2 artarak, Temmuz ayında ortalama 94.2 puan oldu. Bu oran Temmuz 2019'dan yaklaşık yüzde 1.0 daha yüksek.

Bitkisel yağ ihracatı Haziran’da yüzde 350 arttı

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği son bir senede ihracatını 388 milyon dolardan 514 milyon dolara çıkardı. Bitkisel yağ ise Haziran’da yüzde 350’lik yükselişle en çok artış gerçekleşen ihracat kalemlerinden biri oldu.

Küresel gıda fiyatları yüzde 2,4 arttı

Haziran’da küresel gıda emtia fiyatları bitkisel yağlar, şeker ve süt kotasyonlarındaki sıçrama ile yılın başından beri ilk kez yükseliş gösterdi. En çok işlem gören gıda ürünlerinin uluslararası fiyatlarını takip eden FAO Gıda Fiyat Endeksi, Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 2.4 artarak, 93.2 puan ortalamasında seyretti.

Bitkisel yağlar tebliğinde değişiklik

Bitkisel yağlar tebliğinde değişikliğe gidildi. Buna göre bazı bitkisel yağların sterol kompozisyonu ile iyot ve yoğunluk değerleri yeniden düzenlendi.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img