Kariyerinde başarılı bir noktayı yakalamak isteyen üniversiteli gençler, İngilizcenin tek başına yeterli olmadığı bu dünyada alternatif yabancı dillere yönelmiş durumdalar. Bu dillerin başında Çince geliyor.

Mustafa Karslı

Türk Çin Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Karslı, üniversitelilerin Çince’ye yöneliminin artış gösterdiğine dikkat çekti. Karslı; “İngilizce öğrenilmesi gereken en önemli yabancı dil konumunda ancak tek başına kariyer açısından yeterli değil. Çin’in Kuşak ve Yol projesi ve mevcut yükseliş trendi dikkate alındığında üniversiteli gençlerin Çince’ye yönelmesini son derece normal karşılıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu. Karslı, devlet kurumlarının dahi Çince bilen personel ihtiyacını karşılayabilmek için hizmet içi eğitimler düzenlemelerini talep ettiğini, hatta personelin Çince eğitimlerinin bir kısmının da Çin’de devam etmesini istediklerini kaydetti.

“Çince kurs aldığımı bilenler iş teklif ediyor”

Çince eğitimi alan Marmara Üniversitesi öğrencisi İsmail Kural da Çince eğitim almaya başladığı günden beri görüştüğü firmaların stajlarını kendi kurumlarında yapması ve bitişinde tam zamanlı olarak çalışması konusunda tekliflerde bulunmaya başladıklarını ifade etti. Kural; “Üniversiteli arkadaşlarıma tavsiyem kendi branşları yanında mutlaka Çince öğrenmeye başlamalarıdır. Çince’nin de diğer diller gibi en önemli ihtiyacı süreklilik arz etmesi olduğu için ciddi bir kurumda başlanacak olan Çince eğitim kariyer anlamında tahmininizin çok üzerinde güzel sonuçlar verecektir.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın