Dünya balıkçılıkta en iyi yıllarını geride mi bırakıyor?

Balıkçılık sektöründe gelecek on yılda önemli üretim artışları bekleniyor ancak sektör kayda değer sorunlarla karşı karşıya. Bunların başında dünya balık yataklarının yüzde 33,1’inin biyolojik olarak sürdürülemez seviyelerde olması geliyor.

685 göl ve gölete 5 milyon yavru balık bırakılacak

Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Kepez Üretim Tesisleri’nde üretilen 5 milyon adet yavru Sazan balığı, başta Eber, Beyşehir, İznik ve Uluabat gölleri olmak üzere 685 göl ve gölete bırakılacak.

Karadeniz’de sürdürülebilir balıkçılık tehdit altında

FAO Kıdemli Balıkçılık ve Su Ürünleri Uzmanı Victoria Chomo, Karadeniz’in çözüm gerektiren sorunlarla karşı karşıya olmaya devam ettiğini belirtiyor. Chomo’ya göre, elde edilmesi gereken ilerlemelerin başında “aşırı avlanma sebebiyle kaybedilmiş olan balık stoğunun geri kazanılması, ekosistemlere yönelik kirlilik ve istilacı türler kaynaklı tehditlerin bertaraf edilmesi, iklim değişikliğine uyum ve su ürünleri yetiştiriciliğinin sürdürülebilir gelişiminin sağlanması” geliyor. FAO’nun dikkat çektiği bir başka önemli sorun ise yasadışı, kayıtdışı ve düzenlenmemiş – ya da kısaca IUU – balıkçılık faaliyetleri.

Kıyı balıkçılığına destekleme

Geleneksel balıkçılık yöntemleri ile avcılık yapan 10 metreden küçük boylardaki ruhsatlı balıkçı tekne sahiplerine, 2018 yılında 500 ila 1.000 lira arasında destekleme ödemesi yapılacak.

Akuakültürle ekosistemlerin kaybı önlenebilir

Yeni bir araştırma, karasal tarımın yerine okyanus çiftçiliğinin yaygınlaşmasının küresel ekosistemin korunmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor. Norveçli ve Amerikalı bilim insanlarının son araştırmalarına göre, insanların et tüketimlerinin küçük bir bölümünü bile deniz ürünleriyle değiştirmesi, Hindistan’ın iki katı kadar bir tarım alanını kurtarabilir.

Avlanma yasağı başladı

Tüm denizlerimizde gırgır ve trol ağları ile avcılık yapan balıkçı gemileri için av yasağı, bugün (15 Nisan 2018) itibariyle başladı. Bu tarihten itibaren isteyen balıkçılar, karasularımızın bitişiğindeki uluslararası sularda avcılık yapabilecekler. Av yasağı, Akdeniz'de 16 Eylül 2018, diğer denizlerimizde ise 1 Eylül 2018 tarihinde sona erecek.

ABD’ye su ürünleri ihracatımız yüzde 64 oranında arttı

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, 2018’in ilk iki ayı itibariyle ABD’ye olan su ürünleri ihracatımızın yüzde 64 oranında arttığını bildirdi.

Su ürünleri yetiştiricilerine destekleme ödemesi yarın başlıyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, su ürünleri yetiştiricilerine 52 milyon liralık destekleme ödemelerine yarın başlanacağını açıkladı.