WWF’den mavi yüzgeçli orkinos uyarısı!

100’den fazla ülkede 5 milyondan fazla destekçisi ile dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olan WWF, mavi yüzgeçli orkinoslar için artırılması düşünülen avlanma kotasının, geri dönülemez sonuçlar doğuracağı konusunda uyarılarda bulundu.

Avcılıktan çıkan balıkçı gemilerine metre başına 10-45 bin lira arasında destek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, avcılıktan çıkan balıkçılara verilecek destekleme ödemeleri için müracaatların bugün alınmaya başlandığını bildirdi

10 metreden küçük balıkçı teknesi sahipleri de destekleme kapsamında

Geleneksel balıkçılık yöntemleri ile avcılık yapan küçük ölçekli balıkçılar da destekleme kapsamına alındı.

Uzakdoğu pazarına ihracat artıyor

Türkiye’nin 2016 yılında Hong Kong’a 6 milyon 398 bin dolarlık su ürünleri ihraç ettiğini bildiren Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, “2016 yılındaki ihracat rakamımızı 2017 yılının Ocak – Ağustos döneminde yüzde 20 arttırmış durumdayız” dedi.

Su ürünleri üretimimiz yüzde 12,4 azaldı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 2016 yılında yüzde 12,4 azalışla 672 bin 241 tondan, 588 bin 715 tona gerileyen su ürünleri üretiminin bu sezon telafi edilmesi gerektiğini belirtti.

Balıkçılık av sezonu başlıyor

Balıkçılar için 2017-2018 av sezonu, 1 Eylül’de açılıyor. Yeni av sezonu dolayısıyla bir açıklama yayınlayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Balıkçılarımız, dört buçuk aylık bir aradan sonra yarın 1 Eylül’de, “Vira Bismillah” diyecekler. Başlayacak olan yeni av sezonunun balıkçılarımıza hayırlı ve bereketli olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Çin’e su ürünleri ihracatımız artabilir

Çin’in yıllık su ürünleri ithalatının 7.5 milyar dolar seviyesinde olduğunu belirten Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan; “Bizim Çin’e ihracatımız ise 3 milyon dolar seviyesinde. Su ürünleri sektörümüz bu pazara yoğunlaştığı takdirde ihracatımız katlanarak artabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

5 milyon yavru sazan göl ve göletlere salınıyor

Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Kepez Üretim Tesisleri’nde üretimi devam eden 5 milyon adet yavru sazan balığının Eğirdir, Beyşehir, İznik ve Uluabat gölleri başta olmak üzere 59 ilde yer alan 591 göl ve gölete bırakılmasına başlandı.