Uzakdoğu pazarına ihracat artıyor

Türkiye’nin 2016 yılında Hong Kong’a 6 milyon 398 bin dolarlık su ürünleri ihraç ettiğini bildiren Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, “2016 yılındaki ihracat rakamımızı 2017 yılının Ocak – Ağustos döneminde yüzde 20 arttırmış durumdayız” dedi.

Su ürünleri üretimimiz yüzde 12,4 azaldı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 2016 yılında yüzde 12,4 azalışla 672 bin 241 tondan, 588 bin 715 tona gerileyen su ürünleri üretiminin bu sezon telafi edilmesi gerektiğini belirtti.

Balıkçılık av sezonu başlıyor

Balıkçılar için 2017-2018 av sezonu, 1 Eylül’de açılıyor. Yeni av sezonu dolayısıyla bir açıklama yayınlayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Balıkçılarımız, dört buçuk aylık bir aradan sonra yarın 1 Eylül’de, “Vira Bismillah” diyecekler. Başlayacak olan yeni av sezonunun balıkçılarımıza hayırlı ve bereketli olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Çin’e su ürünleri ihracatımız artabilir

Çin’in yıllık su ürünleri ithalatının 7.5 milyar dolar seviyesinde olduğunu belirten Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan; “Bizim Çin’e ihracatımız ise 3 milyon dolar seviyesinde. Su ürünleri sektörümüz bu pazara yoğunlaştığı takdirde ihracatımız katlanarak artabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

5 milyon yavru sazan göl ve göletlere salınıyor

Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Kepez Üretim Tesisleri’nde üretimi devam eden 5 milyon adet yavru sazan balığının Eğirdir, Beyşehir, İznik ve Uluabat gölleri başta olmak üzere 59 ilde yer alan 591 göl ve gölete bırakılmasına başlandı.

Balık, Anadolu’da 5 bin yıllık tarihe sahip

Her yönüyle zengin bir besin kaynağı olan balık, bilinenin aksine Anadolu uygarlıklarının ve Türkler geldikten sonra Türk medeniyetlerinin değişmez bir besin kaynağı olarak sofraların hep baş tacı olmuş. Balığın tarihi, Başta levrek olmak üzere Anadolu’da 5 bin yıl öncesine kadar gidiyor.

Avcılık azaldı, su ürünleri üretimi düştü

Deniz ürünleri avcılığının bir önceki yıla göre %24,2, iç su ürünleri avcılığının ise %0,9 azaldığı 2016 yılında su ürünleri üretiminde %12,4 düşüş görüldü.

İzmirli balıkçılardan Başkan Soyer’e teşekkür ziyareti

İzmir Su Ürünleri Kooperatifi Bölge Birliği, Sığacık Körfezi’ne kurulması planlanan balık çiftliklerine karşı büyük bir mücadele veren Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’i, yönetimi ziyaret etti. Birlik Başkanı Ahmet Yapıcı, “denizi ve canlıları koruma mücadelenizde sizinleyiz” dediği Başkan Soyer’e, sadece temiz denizde yaşayabilen denizyıldızı hediye etti.