11 C
Ankara
Perşembe, Mayıs 16, 2024

Koronavirüs aşısı yaptırmayı düşünenlerin sayısı azalıyor

Okumalısınız!

Yaşam İçin Gıda
Yaşam İçin Gıda
Gıda, yaşamdır! Yaşamınız söz konusu olduğunda efsaneleri bir kenara bırakın!

NG Araştırma’nın koronavirüsle ilgili yaptığı 5. kamuoyu araştırmasında, koronavirüs aşısı yaptırmayı düşünen kişilerin oranında azalma görüldü. Aşıyı yaptırmayı düşünmeyenler ile kararsızlar %55 oran ile yan etkilerinden endişe duyuyor. Katılımcıların %20’si ise aşının üretildiği ülkeye güvenmiyor.

Pandemi nedeniyle 2020 senesi sağlığın ilk sırada olduğu bir yıl olarak geçti. Peki artan vaka sayıları ile birlikte koronavirüsün kontrol altına alınması ne kadar daha sürer?

NG Araştırma’nın koronavirüsle ilgili yaptığı 5. kamuoyu araştırması sonuçlarına göre, %3 oranında kişi 1 ay veya daha kısa zamanda koronavirüsün kontrol altına alınacağını düşünüyor. Araştırmada, 2-5 ay arası süreçte biteceğini düşünenler %24; 6 aydan fazla bir sürede sonlanacağını belirten insanların oranı ise %64 çıktı.


Araştırmada sorulan sorular ve ortaya çıkan çarpıcı sonuçlar şöyle:

Test sayıları yeterli mi?

Her 5 kişiden 3’ü vakaları tespit etmek için yapılan test sayısının yeterli olmadığını savunuyor!

Önlem alıyor musun?

Araştırmaya katılanların yüzde 98 gibi yüksek bir oranı, koronavirüsten korunmak için önlem aldığını belirtti.

Koronavirüse yakalanan bir yakının var mı?

Katılımcıların %74’ü, çevresinde koronavirüs tespit edilen insanlar olduğunu belirtirken, kalan %26’sı ise yakınlarından birisinin virüse yakalanmadığını ifade etti.

‘Evde Kal’ uyarısını ne kadar uyguladın?

Haziran’da başlayan normalleşme süreciyle birlikte hiç evden çıkmayanların oranı %25’ten %5’e gerilemişti. 2.dalga ile birlikte ise bu oran sadece %7 oranına yükseldi!

Zorunda olmadıkça evden çıkmayanların oranı %45 iken sadece temel ihtiyaçları ve işi dolayısıyla evden çıkanların oranı %46. Kalan %2 ise dışarıya çıkma rutininde bir değişiklik olmayanlardan oluşuyor.

Yılbaşında sokağa çıkma yasağı olmalı mı?

Katılımcıların %83’ü, yılbaşında sokağa çıkma yasağının getirilmesini savunanlardan oluşuyor!

Aşı yaptırmayı düşünüyor musun?

Dünya genelinde aşı konusunda yapılan bilimsel araştırmalar sonuç verdi. Ülkemizde de içinde bulunduğumuz Aralık ayı sonunda aşı yapılmaya başlanması planlanıyor.

Aşı yaptırmayı düşünen kişilerin oranında önceki araştırmaya göre azalma görünüyor. Önceki araştırmada yaklaşık olarak 2 kişiden 1’i aşıyı yaptıracağını belirtirken; bu araştırmada katılımcıların yalnızca %27’si aşı yaptıracağını belirtiyor. Yüzde 27’lik kesim aşı yaptırmak istemiyor. Kalan katılımcılar ise aşı konusunda hala kararsız durumda…

Aşı istemeyenlerin nedenleri şaşırttı!

Aşıyı yaptırmayı düşünmeyenlerle kararsızlar, %55 oran ile aşının yan etkilerinden endişe duyuyor. Katılımcıların %20’si aşının üretildiği ülkeye güvenmezken kalanlar aşının koruyuculuğuna inanmayanlar ve diğer sebeplerden oluşuyor.

Hangi ülkenin aşısına güveniyorsun?

En fazla oranı %27 ile ABD-Almanya ortaklığı olan Pfizer-Biontech alıyor.

Hiçbir ülkenin aşısına güvenmeyenlerin ve bu konuda fikri olmayanların her birinin oranı ise 4 kişide 1 olarak çıktı.

Son Haberler

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...