TVHB Merkez Konseyinden Ege Üniversitesi Rektörü Budak'a tepki!

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın, üniversite yerleşkesindeki Veterinerlik ve Hayvancılık Araştırma Enstitüsünü veterinerlik fakültesine dönüştüreceklerine ilişkin açıklaması Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi tarafından tepkiyle karşılandı.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın 11 Ocak 2019 tarihinde Ege Üniversitesi tarafından düzenlenen Türkiye’de Tarım Eğitiminin 173. Yıl Dönümü programında yaptığı konuşmasında; üniversite yerleşkesindeki Veterinerlik ve Hayvancılık Araştırma Enstitüsünü veterinerlik fakültesine dönüştüreceklerine ilişkin açıklaması Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyince (TVHB) tepkiyle karşılandı.

Rektör Budak, konuşmasında; “Kampüsümüzün girişinde yer alan Veterinerlik ve Hayvancılık Araştırma Enstitüsünün YÖK Başkanımızın takdirleri ve bakanımızın destekleri doğrultusunda veterinerlik fakültesine dönüştürerek bölgeye hizmet vermek istiyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Bu sözler üzerine TVHB Başkanı Ali Eroğlu imzasıyla Facebook sayfasında yayınlanan basın açıklamasında; “ülkemizdeki 30 bine yakın veteriner hekimi temsil eden Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak sayın rektörün bu yaklaşımını ülkemizin ihtiyaçları, veteriner hekimlik mesleği ve bilimsel gerçekler açısından doğru bulmuyoruz.” değerlendirmesine yer verildi.

Ülkemizde Veteriner Hekimlik Eğitiminin, dünyada kabul edilebilir standartların gerisinde kaldığı, Avrupa Eğitim Kurumları Birliği (EAEVE) kriterleri açısından akredite bir veteriner fakültemiz mevcut bulunmadığı hatırlatılan açıklamada şunlar kaydedildi:

Yeni veteriner fakülteleri açılmamalıdır

“Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Necdet Budak 11 Ocak 2019 tarihinde Ege Üniversitesi tarafından düzenlenen Türkiye’de Tarım Eğitiminin 173. Yıl Dönümü programında yaptığı konuşmasının bir bölümünde, bütün paydaşlarla üniversitenin bilgi ve birikimini paylaşacaklarını, multidisipliner bir anlayışla tarım ve ziraat alanında projeler hazırladıklarını ifade ederek, “kampüsümüzün girişinde yer alan Veterinerlik ve Hayvancılık Araştırma Enstitüsünün YÖK Başkanımızın takdirleri ve bakanımızın destekleri doğrultusunda veterinerlik fakültesine dönüştürerek bölgeye hizmet vermek istiyoruz.” demiştir.

Bu vesile ile öncelikle belirtmek isteriz ki; ülkemizdeki 30 bine yakın veteriner hekimi temsil eden Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak sayın rektörün bu yaklaşımını ülkemizin ihtiyaçları, veteriner hekimlik mesleği  ve bilimsel gerçekler açısından doğru bulmuyoruz.

Hele hele çalışma alanları açısından stratejik bir konuma sahip olup, kuş gribi, newcastle  gibi kanatlı hastalıklarında   ülkesel teşhis referans  merkezi, aşı kontrol merkezi, antibiyotik kalıntı izleme, arı  ve balık hastalıkları gibi daha birçok konuda tek söz sahibi olan bir enstitünün kapatılmasının mantıklı hiçbir izahı olamaz!

Ülkemizde sayıları hızla artan Veteriner Fakülteleri, kaliteli akademik kadrolar ve teknik alt yapı açısından yetersiz durumdadır. Üzülerek arz etmek isteriz ki ülkemizde Veteriner Hekimlik Eğitimi, dünyada kabul edilebilir standartların gerisinde kalmış olup, Avrupa Eğitim Kurumları Birliği  (EAEVE) kriterleri açısından tam akredite bir veteriner fakültemiz mevcut değildir. Avrupa Eğitim Kurumları Birliği  (EAEVE) kriterleri açısından tam akredite bir veteriner fakültemiz mevcut değildir. Ancak bazı Veteriner Fakülteleri 1. basamak değerlendirmeyi geçerek “approval” statüsünü sağlamıştır. EAEVE’nin ön gördüğü koşullar yerine getirilmeden fakültelerin açılması sonucunda mezun olan veteriner hekimlerin mesleki kaliteleri de standartların çok gerisinde kalmaktadır. Hayvan varlığı ve nüfus açısından ülkemiz ile benzer durumda olan Fransa’da 4, Almanya’da 5, İngiltere’de 7, İspanya’da 10 veteriner fakültesi mevcuttur.

Acilen yapılması gereken; Veteriner Fakültelerinin açılması için fiziki koşullarının asgari ne şekilde olması gerektiği, minimum kaç öğretim üyesinin varlığı, destek personelin niteliği, öğretim üyesi öğrenci oranının ne olması gerektiği hususlarında bir açılış kriterleri oluşturulmalıdır. Bu hususlar dikkate alınarak, yeni fakültelerin açılmaması, mevcut fakülte sayılarının azaltılması veya coğrafi olarak uygun olanlar arasında birleştirmeler yapılması, ÖSYM sınavlarında Veteriner Fakültelerine giriş için Tıp ve Hukuk fakültelerinde olduğu gibi taban puan oluşturulması gerekir. Nitekim son olarak geçtiğimiz yıl Eylül ayında Van’da yapılan 14.Veteriner  Fakülteleri Dekanlar Konseyinde alınan kararlarda bu yöndedir.

İleri hayvancılık için ileri bir veteriner hekimlik yaklaşımı dün de, bugün de genel kabul olarak ortada olup, Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak, planlamalarda bu hususun ihmal edilmemesini YÖK başkanı ve tüm yetkililerden talep ediyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın