Tarım ve Orman Bakanlığı, buğday ithalatına ilişkin haberler dolayısıyla bir açıklama yayınladı. İthal edilen buğdayın, ihraç edilen un, makarna, bulgur, bisküvi ve irmik gibi ürünlerin ham maddesi olarak kullanıldığı kaydedilen açıklamada; bu sayede ülke ekonomisine 12 milyar dolar katma değer sağlandığı ifade edildi.

Türkiye’nin son 16 yıllık dönemde 50 milyon tonun üzerinde buğday ithal ettiği, bu ithalatla buğdayda Cumhuriyet tarihinin rekorunun kırıldığı kaydedilen haberlere ilişkin Tarım ve Orman Bakanlığından açıklama geldi. İthal edilen buğdayın; un, makarna, bulgur, bisküvi ve irmik gibi buğday mamullerine dönüştürülerek ihraç edildiği kaydedilen açıklamada; “2002’den bugüne kadar yapılan ithalat ve ihracat rakamlarına baktığımızda 15 milyar dolarlık 54 milyon ton buğday ithalatına karşılık, buğday karşılığı olarak 27 milyar dolar tutarında 68 milyon ton ihracat gerçekleştirildi. Dolayısıyla bu süre zarfında ülke ekonomisine 12 milyar dolar katma değer sağlandı.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada; ülkemizin dünya un ihracatında 2002 yılında 11. sırada yer alırken, 2005 yılından itibaren yıllara göre 1 ve 2. sırada yer aldığı, dünya makarna ihracatında ise 2002 yılında 7. sırada yer alırken, 2005 yılından itibaren 2. sırada yer aldığı hatırlatıldı.

İthal edilen buğdayın, ihraç edilen ürünlerin ham maddesi olarak kullanıldığı belirtilen açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Ülkemizin yıllık buğday üretim miktarı ortalama 21 milyon ton, tüketim miktarı ise 19-20 milyon tondur. Rakamlardan da anlaşılacağı üzere ülkemizin buğday üretimi tüketimimizi karşılamaya yetiyor.

Ülkemizin yıllık yaklaşık 4 milyon ton civarında buğday ithalatı bulunuyor. Gerçekleştirilen bu ithalat da büyük ölçüde un, makarna, bisküvi, irmik ve bulgur gibi ürünlerin üretimi için kullanılıyor, bu ürünler ise ihraç ediliyor. Yani ithal edilen buğday ihraç edilen ürünlerin ham maddesi olarak kullanılıyor. Bu sayede yurtiçi ürün arzı üzerinde baskı oluşmaksızın dışarıdan alınan ürünler işlenerek, katma değeri yüksek mamul madde olarak pazarlanıyor.

Netice itibarıyla ülkemizde ki buğday üretimi ihtiyacını karşılamaya yetiyor. İthal edilen buğday ihraç edilen ürünlerin ham maddesi olarak kullanılıyor. Bu bilgiler ışığında ülkemizin net ihracatçı ülke konumunda olduğu da açıkça görülüyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın