Bal örneklerinde tespit edilen pestisit kalıntıları, insan sağlığı için kabul edilen tehlike sınırın altında ve araştırmacılar, bu kalıntı miktarının muhtemelen insan sağlığına zarar vermeyeceğini düşünüyor. Ama arılar için aynı şeyi söylemek mümkün değil.

Dünyadaki biyoçeşitlilik tehlike altında. Tozlaşmayı ve biyoçeşitliliğin devamını sağlayan arıların sayıları, tarımda kullanılan pestisitler nedeniyle giderek azalmakta. Science dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre dünyanın farklı bölgelerinden toplanan bal örneklerinin %75’inde arılara zarar veren pestisit kalıntıları tespit edildi. Araştırmacılara göre bu sonuçlar endişe verici…

Yapılan araştırmada İsviçreli bilim insanları, dünyanın farklı bölgelerindeki yerel üreticilerden 198 bal örneği toplandı. Bu balların %75’inde neonikotinoid adı verilen böcek ilaçlarının kalıntılarına rastlandı. Science’ın makalesine göre yakın zamanda yapılan saha çalışmaları, neonikotinoidlerin arazilerde yaygın olarak bulunduğunu ortaya koyuyor.

Bal örneklerinde tespit edilen pestisit kalıntıları, insan sağlığı için kabul edilen tehlike sınırın altında ve araştırmacılar, bu kalıntı miktarının muhtemelen insan sağlığına zarar vermeyeceğini düşünüyor. Ama arılar için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Neonikotinoidler, arıların yaşamını çok ciddi şekilde tehdit ediyor. Böcek ilaçları ve diğer birçok pestisit arılarda Koloni Çöküş Sendromu adı verilen ölümlere neden oluyor.

İngiltere’deki Dundee Üniversitesi’nden Nörobiyoloji Uzmanı Chris Connolly araştırma sonuçları için “Bulgular endişe verici.” diyor ve tespit edilen kalıntı seviyelerinin arıların beynini etkilemek için yeterli olduğunu söylüyor. (Kaynak: phys.org)

Türkiye’de 2013-2014 yıllarında Akdeniz Üniversitesi Gıda Güvenliği ve Tarımsal Araştırmalar Merkezi’nin yapmış olduğu incelemelerde ülkedeki meyve ve sebzelerin birçoğunda neonikotinoid tespit edilmiş ve bunların büyük oranda yasal limitin üstünde olduğu açıklanmıştı. (Kaynak: Bianet)

Peki, ne yapmalı?

Arıları yaşatmak, biyoçeşitliliği korumak için tarımda kullanılan pestisitlerden, özellikle arı nüfusunu olumsuz etkilediği kanıtlanan ve pek çok ülkede yasaklanan neonikotinoid kullanımından vazgeçmeli. Bu konudaki denetimler artırılmalı.

Kaynak: Buğday Derneği

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz