12.7 C
Ankara
Cumartesi, Şubat 27, 2021

Akcan: “1 hektar arazi için sektörümüzü mağdur etmeyin!”

Okumalısınız!

İsviçreli Hero Group, Baby Gourmet’yi satın aldı

Türkiye’de Hero Baby markasının sahibi olan İsviçreli Hero Group, Kanadalı organik bebek maması ve atıştırmalık markası Baby Gourmet'yi satın aldığını duyurdu.

TÜRK-İŞ: Hayat pahalılığı enflasyon artışıyla dayanılmaz noktada…

TÜRK-İŞ’in Şubat 2021 Açlık ve Yoksulluk Sınırı araştırmasında; dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.718,89 TL olarak belirlendi. Araştırmada, gıda harcamasının genel fiyat artışının üzerinde olmasının “yaşanan enflasyonu” daha da katlanmaz duruma getirdiği vurgulandı.

TÜİK’ten akıllarda soru işareti bırakan kırmızı et istatistikleri duyurusu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2020 yılı Kırmızı Et Üretim İstatistikleri bültenini yayınlamayı ileri bir tarihe ertelediğini duyurdu. TÜİK’ten yapılan açıklamada, istatistiklerin yayınlanacağı tarih de belirtilmedi.
Yaşam İçin Gıda
Gıda, yaşamdır! Yaşamınız söz konusu olduğunda efsaneleri bir kenara bırakın!

Türkiye Tohumcular Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, ülkenin en gelişmiş ve son teknolojiyle donatılmış tek laboratuvarına sahip olan İstanbul Zirai Karantina Müdürlüğünün bulunduğu arazinin bir vakfa devredildiği ve Müdürlüğün burayı acil olarak boşaltması istenmesine tepki gösterdi.

Türkiye Tohumcular Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, “İstanbul Zirai Karantina Müdürlüğünün kullandığı yaklaşık 10 dekarın içinde bulunduğu arazinin bir vakfa devredildiği ve vakfın üniversitesinin bu araziyi kullanacağı gerekçesiyle Müdürlüğün burayı acil olarak boşaltması istendiği” bilgisini aldıklarını belirterek; bunun gerçekleşmesinin İstanbul gümrüklerinden tarım ticaretinin yapılamayacağı anlamına geldiğini ifade etti.

İstanbul Zirai Karantina Müdürlüğü

Müdürlüğe yeni tahsis edilen arazide henüz inşaat başlamamış olduğundan geçici olarak bir alana taşınmasının planlandığının anlaşıldığını kaydeden Savaş Akcan, “Bu alanda hizmet alt yapısının olmaması en az 2-3 ay hizmet verilemeyeceği  yani İstanbul gümrüklerinden tarım ticaretinin yapılamayacağı anlamına gelmektedir.” diye konuştu.

İstanbul Zirai Karantina Müdürlüğünün laboratuvarının şuan ülkemizde en gelişmiş ve son teknolojiyle donatılmış tek laboratuvar olduğuna dikkat çeken Akcan, tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

“Bu kurum tohumculuk sektörü açısından oldukça önemli”

“İstanbul Zirai Karantina Müdürlüğünün laboratuvarı şuan ülkemizde en gelişmiş ve son teknolojiyle donatılmış tek laboratuvardır. Bu laboratuvarın oluşturulmasında hem kamu hem de özel sektör yatırım yapmıştır. 
Ülkemiz için bir prestij kaynağı olan bu laboratuvarın bu şekilde taşınması ve zarar görmesi bizleri vicdani olarak da rahatsız etmektedir.

Bu kurum tohumculuk sektörü açısından oldukça önem taşımaktadır.

Şöyle ki; tohumluk (tohum, fidan, fide ve süs bitkileri) ithalat ve ihracatında bitki koruma analiz ve kontrol işlemlerinin yaklaşık %80’i bu kurum tarafından yapılmaktadır. Bu kurumun çok kısa bir süre bile hizmet veremeyecek olması sektörümüzü çok olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Kaldı ki; 2-3 ay gibi bir süre bile sektörümüzde büyük mağduriyetlere sebep olacaktır. 

Bu nedenle; mümkünse Müdürlüğün bulunduğu 10 dekarlık alanın Müdürlüğe geri tahsis edilmesi uygun olacaktır. 

Eğer bu mümkün değilse yeni tahsis edilen alanda kendi inşaatlarını ve alt yapısını oluşturuncaya kadar (1-1.5 yıl) olduğu yerde hizmet vermesinin sağlanması gerekmektedir.

Bu iki alternatifte mümkün olmuyorsa hiç olmazsa gösterilen geçici yere peyderpey taşınması ve altyapısını oluşturarak hizmetin fazla aksatılmadan yürütülmesi için en az 3 ay zaman verilmesi şarttır.”

Son Haberler

İsviçreli Hero Group, Baby Gourmet’yi satın aldı

Türkiye’de Hero Baby markasının sahibi olan İsviçreli Hero Group, Kanadalı organik bebek maması ve atıştırmalık markası Baby Gourmet'yi satın aldığını duyurdu.