Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Private Label Zirvesi’nde, “Private Label” kavramı ele alındı. Zirvede, Private Label ürünlerin pazarın 16,1’ini oluşturduğu, büyüme olarak da yüzde 10’luk bir büyüme göründüğü vurgulandı.

27 Ekim Perşembe günü Crowne Plaza İstanbul Asia/Kurtköy’de gerçekleşen etkinlikte, “Private Label” kavramı ele alındı.

private_label

Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği (PLAT) Yönetim Kurulu Başkanı İmer Özer yaptığı açılış konuşmasında, “Amacımız birlikteliği sağlamak. Her geçen sene artan bu cirolar bizleri mutlu ediyor. Bu mutluluğun devamı için Private Label üreticileri olarak bir araya geliyoruz” dedi.

İmer Özer’den sonra söz alan Yankı Yalçın, “Tüketicinin özel markalı ürün satın almasının nedeni özel markalı ürünlerin ‘daha ekonomik’ olması. Günümüzde özel markalı ürünler tüketicinin gözünde daha kaliteli görünüyor. Tüketici, özel markalı ürünlerin normal markalar kadar kaliteli olduğunu düşünüyor. Öneri üzerine alınan ürünlerde de artış trendi var. PL pazarın 16,1’ini oluşturuyor. Büyüme olarak da 10’luk bir büyüme görünüyor” dedi.

Cem Seymen
Cem Seymen

Tarım ve toprağın, sanayileşen bir ülkenin en büyük değeri olduğunu söyleyen televizyon programcısı ve ekonomist Cem Seymen, konuşmasında “Dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmemiz mümkün görünmüyor çünkü tarımda hala yeterince verimli satış yapamıyoruz. Fark yaratmak için beraber çalışmamız ve Türkiye’nin sergilediği kalkınmanın devam ettirilebiliyor olması gerekiyor. Akıl, zekâ ve bilime yatırım yapan Avrupa ülkeleri fark yaratmak için uğraşıyor fakat farkı biz yaratmalıyız” dedi.

Galip Aykaç
Galip Aykaç

BİM İcra Kurulu Üyesi ve COO’su Galip Aykaç, Private Label hakkında yaptığı konuşmada, “Ciromuzun yüzde 70’ini özel markalı ürünler oluşturuyor. Sene sonuna geldiğimizde yaklaşık 14 milyarlık özel markalı ürünler ciromuz olacak. Birçok ürünü sizlerden alıyoruz. 500 civarında tedarikçiyle çalışıyoruz. Yan hizmet sağlayıcılarımızla beraber 300-350 bin aileye geçim imkânı veren bir kurum haline geldik. Bunları biz tek başımıza yapmadık, sizlerle beraber gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

Marka zenginliğinin ülke zenginliği olduğunu belirten Migros Genel Müdür Yardımcısı Cem Rodoslu ise “Özel markalı ürün müşterilerinin yüzde 70’i aldıkları ürünü uygun fiyatlı olduğu için alıyor. M markalı ürünler, pazarda müşteri sepetine en fazla giren ürünler. Tüketici bu ürünlerin kalitesine güveniyor. Bu ürünleri özel markalı üretmeye ve müşterilerimize sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

ThinkNeuro CEO’su Yrd. Doç. Dr. Yener Girişken yaptığı konuşmada insanların ürün almada karar verme süreçlerine değindi ve “İnsanlar süpermarkette gezerlerken her bir ürüne sadece ortalama 200 milisaniye bakıyorlar. İndirim duygusunu yaratabilmek adına büyük sayıyı önce görüyorlar ve üzeri çizili sayıdan sonra indirimi gören tüketici satın almayı yapıyor. İnsanlar rafların önündeyken göz hizasına değil, kalp hizasına bakıyorlar” dedi.

Zirvede son olarak söz alan Teközel Genel Müdürü Altan Sekmen, “Özel markalı ürünler pazarının yüzde 80’den fazlası gıda ve içecek tarafında bulunuyor. PLAT’ın daha fazla gıda tarafından üyesi olmalı” dedi.

Zirvenin sonunda sahne alan Cem Yılmaz konuşmacılarla soru cevap eşliğinde kahkaha dolu bir sohbet gerçekleştirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın