Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulundan 208 firmaya 6,9 milyon TL ceza

0
1935
Haksız fiyat artışı yaptığı tespit edilen firmalara 10 bin TL’den 100 bin TL’ye, stokçuluk faaliyetinde bulunanlara ise 50 bin TL’den 500 bin TL’ye varan idari para cezası uygulanıyor.

17 Nisan’da oluşturulan Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, fahiş fiyat artışı yaptığı tespit edilen 208 firmaya toplam 6.870.000 TL idari para cezası uyguladı.

Ticaret Bakanlığı, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi ve İç Ticaret Genel Müdürlükleri ile Ticaret İl Müdürlükleri koordinasyonunda marketler, pazar yerleri ve toptancılarda arz-talep dengesiyle uyuşmayan fiyat artışlarının tespiti amacıyla 81 ilde denetimler gerçekleştirildiğini duyurdu.

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun oluşturulduğu 17 Nisan tarihinden itibaren Ticaret İl Müdürlükleri, Reklam Kurulu, CİMER, E-Devlet ve Bakanlığın internet sitesi üzerinden toplam 1625 adet başvuru Kurula intikal etti.

Denetimler sonucu normalin üzerinde fiyat artışları gözlemlenen ürünler tespit edilerek, Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından incelemeye alınan firmalardan savunmaları alınıyor. Haksız fiyat artışı yaptığı tespit edilen firmalara 10 bin TL’den 100 bin TL’ye, stokçuluk faaliyetinde bulunanlara ise 50 bin TL’den 500 bin TL’ye varan idari para cezası uygulanıyor.

Bakanlık açıklamasında, Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun oluşturulduğu 17 Nisan tarihinden itibaren Ticaret İl Müdürlükleri, Reklam Kurulu, CİMER, E-Devlet ve Bakanlığın internet sitesi üzerinden toplam 1625 adet başvurunun Kurula intikal ettiği, fahiş fiyat artışına ilişkin olarak Kurula intikal eden şikayetlerin başında; sebze ve meyveler ile temel gıda ürünleri, cerrahi maske, el dezenfektanı vb. koruyucu sağlık ürünleri, çeşitli temizlik ve hijyen ürünlerine yönelik başvuruların geldiği belirtildi.

208 firmaya 6,9 milyon TL ceza

Bugüne kadarki süreç içerisinde 1861 dosyayı karara bağlayan Kurul, fahiş fiyat artışı yaptığı tespit edilen 208 firmaya toplam 6.870.000 TL idari para cezası uygulanmasını kararlaştırdı.

İdari yaptırıma konu uygulamaların, 166’sının toptan sebze ve meyve, 20’sinin temel gıda ürünü ve diğer ürünlerle ilgili olduğu, 788 başvurunun incelemesi ve savunma sürecinin devam ettiği bildirildi.

Reklam Kurulu denetimlerini sürdürüyor


Ürünlerin fiyatlarındaki haksız artışlar ve COVID-19 salgını kapsamında Reklam Kurulunca yürütülen denetimler neticesinde ise 303 firma/şahıs hakkında toplam 13,3 milyon TL idari para cezası uygulandı.

Bakanlık açıklamasında ayrıca, Ticaret İl Müdürlükleri tarafından 2020 yılı ilk 8 ay itibariyle fiyat etiketi düzenlemeleri kapsamında 16 bin 936 firmanın denetlendiği, aykırılığı tespit edilen 2 bin 997 ürün etiketi için 1,2 milyon TL tutarında para cezası uygulandığı bilgisi de yer aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here