Bakanlar Kurulu’nun akşam saatlerinde yayımladığı 9756 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'ye göre Ziraat Bankası, BOTAŞ, PTT, BİST, TÜRKSAT, Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin %6,68 oranındaki hazine hissesi, ETİ Maden, Çaykur ve Borsa İstanbul, Türkiye Varlık Fonu'na devredildi.

Bakanlar Kurulu’nun akşam saatlerinde yayımladığı 9756 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye göre Ziraat Bankası, BOTAŞ, PTT, BİST, TÜRKSAT, Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin %6,68 oranındaki hazine hissesi, ETİ Maden, Çaykur ve Borsa İstanbul, Türkiye Varlık Fonu’na devredildi.

Başbakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada; Bakanlar Kurulu Kararıyla Hazinenin uhdesinde bulunan bir kısım kamu sermayeli şirketler ile Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararıyla Özelleştirme Programında bulunan bazı şirketlere ait hisselerin Türkiye Varlık Fonuna devredildiği bildirildi.

Hazineye ait hisseleri Türkiye Varlık Fonuna aktarılan kuruluşlar şunlar oldu:

Ziraat Bankası, BOTAŞ, PTT, BİST, TÜRKSAT, Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin %6,68 oranındaki hazine hissesi, ETİ Maden, Çaykur ve Borsa İstanbul.

Başbakanlık açıklamasında; söz konusu şirketlerin mevcut yönetimleri ve işletme politikaları, iş planları, yatırım ve büyüme stratejilerine uygun olarak devam edeceği, uluslararası finans kuruluşları da dâhil olmak üzere ilgili paydaşlarla sağlanan işbirliğinin sürdürüleceği kaydedildi.

Türkiye Varlık Fonu’nun söz konusu şirketleri Bakanlar Kurulunca onaylanacak Stratejik Yatırım Planı çerçevesinde yöneteceği de ifade edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın