19 C
Ankara
Cumartesi, Haziran 15, 2024

United Biscuits, üçüncü sanal mağazayı Alibaba’da açtı

Okumalısınız!

Çin’de ağırlıklı olarak United Biscuits ile varlık gösteren Yıldız Holding, Çin’in en büyük e-ticaret şirketi Alibaba’nın bünyesindeki Tmall Global platformunda sanal mağazasını açtı. United Biscuits, üçüncü sanal mağazası ile 386 milyon Çinli’ye ulaşmayı hedefliyor.

Çin’de United Biscuits ve GODIVA ile faaliyet gösteren Yıldız Holding, United Biscuits operasyonunu McVitie’s Digestives markası üzerinden yürütüyor. Bu yeni mağaza ile holding, United Biscuits’in geleneksel kanaldaki operasyonunu e-ticaret ile de desteklemiş oldu. Sanal mağazasını, ülkenin en önemli e-ticaret şirketi Alibaba’nın Tmall Global platformunda açan şirket, artık 386 milyon Çinli tüketiciye bu kanaldan ulaşacak.

Yıldız Holding’ten yapılan açıklamada, United Biscuits’in, bu yeni mağaza ile e-ticaret operasyonu kapsamında üçüncü mağazasını açtığı kaydedildi. Şirketin hali hazırda, İngiltere için McVitie’s Sweeet™, Kuzey Avrupa için Delacre Mailbox olmak üzere iki sanal mağazası bulunuyor.

Çin, bu yıl itibari ile yaklaşık 10 milyar dolarlık bir bisküvi pazarına sahip. Kişi başı yıllık tüketim ise 2,5 kg civarında. Çin bisküvi pazarının önümüzdeki 5 yılda 2015 fiyatları ile %6 büyümesi öngörülüyor.

GODIVA Çin’deki mağaza sayısını 52’ye çıkardı

Açıklamada, Çin’in aynı zamanda GODIVA için de stratejik bir pazar olduğu vurgulandı. GODIVA’nın, çikolata kafelerden “flagship” mağazalara, önemli alışveriş caddelerindeki mağaza ve corner’lara kadar birçok değişik mağaza çeşidi ile büyümesini sürdürdüğü ve 2009 yılında sadece iki olan Çin’deki mağaza sayısını, 2015 Kasım itibari ile 16 şehirde 52’nin üzerinde mağazaya çıkardığı belirtildi. İnternet üzerinden satış ağının ise 160 şehre ulaşacak şekilde genişlediği, GODIVA ürün portföyünün de Çin Yeni Yılı gibi özel günlere yönelik yerel koleksiyonlar ile zenginleştiği bildirildi.

Tmall Global, online Çin pazarına giriş için fırsat sunuyor

2014 Şubat ayında lansmanı yapılan Tmall Global, Alibaba Group’un Tmall e- ticaret (B2C) operasyonunun bir parçası. Platform, global markalarının online Çin pazarına girmesine fırsat sunuyor. Bu platformda yer alan şirketler, Çin’de fiziksel bir merkez ya da operasyona gerek duymaksızın ürünlerini Çinli tüketicilerin beğenisine sunabiliyorlar. Platform, Tmall.com’un şemsiye kanalı ve Alibaba’nın diğer platformu Taobao.com da dahil edildiğinde her gün milyonlarca tüketiciye ulaşma imkanı sağlıyor.

1999 yılında Jack Ma tarafından kurulan Alibaba, Çin’in en büyük online satış şirketi. Şirket seneler içinde, dünyanın ilk tercih edilen e-ticaret tedarikçi zinciri konumuna geldi. Softbank ve Yahoo!’un en büyük hissedarları arasında yer alan Alibaba, 2014 yılında New York Borsası’nda (NYSE) yaptığı 24.7 milyar dolarlık hacimli halka arz ile tüm zamanların en büyük halka arzını gerçekleştirmiş oldu.

Son Haberler

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...