SETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Tezel

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Tezel, 31 Mart yerel seçimlerinde halkın oyuna talip olan belediye başkan adaylarına seslenerek, “Temel görevlerinizden biri de halkı dengeli beslenmesini gözetmek. Başta sokak sütçülüğü ve ambalajsız ürün olmak üzere halk sağlığını tehdit eden uygulamaları engelleyin” dedi.

24 Haziran seçimleri öncesinde siyasi parti ve adaylara 2023 yılında süt ve kırmızı ette dışa bağımlılıktan kurtulmak dahil 10 hedefe ulaşmak için 10 maddelik reçete önerisinde bulunan SETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Tezel, bu kez 31 Mart yerel seçimlerine hazırlanan belediye başkan adaylarına seslendi.

Seçimler sonucu yönetim vekâletini alacak olanların önünde pek çok görev olacağını belirten Tezel; “Bize göre temel görevlerden biri de vatandaşın hayvansal proteinin en kaliteli ve en hesaplı ürünlerini tüketerek, dengeli beslenmesini gözetmektir” dedi.

SETBİR Başkanı Tarık Tezel, 31 Mart’ta göreve gelecek belediye başkanlarından talep ve beklentilerini sıraladığı yazılı açıklamasında şu hususlara dikkat çekti:

“Türkiye süt ve kırmızı et sektörünün en büyük ve kapsayıcı sivil toplum örgütü olarak, 31 Mart’ta seçmenin teveccühü ile göreve gelecek belediye başkanlarımızdan,

– Halk sağlığını tehdit eden uygulamaları engellemelerini,

– Her türlü ambalajsız ürün satışına karşı önlem almalarını,

– Özellikle sokak sütçülüğünü ve açık süt satışını engellemelerini,

– Taklit ve tağşiş kaynağı işletmelerin faaliyetlerine son vermelerini istiyoruz.

Yine halk sağlığı açısından, belediye başkanlarımızın,

– Hayvan sağlığına katkı sağlamalarını ve hayvan hastalıklarının önlenmesinde aktif görev almalarını,

– Hayvan hastalıkları ile mücadeleye kaynak ayırmalarını,

– Hayvan sağlığı için yapılan her çalışmanın zoonoz (hayvanlardan insanlara geçebilen) hastalıkların önlenmesi açısından halk sağlığının korunmasına bir katkı olduğunun bilinci ile faaliyet göstermelerini,

– Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hayvan hastalıklarını ortadan kaldırma (eradikasyon) projesini desteklemelerini,

– Standarda uygun hayvan pazarları yapılmasını gözeterek giriş-çıkışları kontrol etmelerini bekliyoruz.

Seçilecek belediye başkanlarının, kayıt dışı ile mücadele etmeleri, süt ve kırmızı et ürünlerinin niteliğine ve üretimine ilişkin bilgi kirliliğini önlemede etkin olmaları da bir diğer dileğimiz.

Belediye başkanları ve belediye meclis üyelerinin, gerek Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın gerekse Belediye Kanunu’nun verdiği yetki ve sorumluluk ile bu görevlerin üstesinden geleceğine inanıyor, kendilerine şimdiden üstün gayret ve başarı diliyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın