Meyve suyu tüketimi 33 litreye yükseldi

0
590

Alman Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (Verband der Fruchsaft- Industrie e.V.), Almanya’da kişi başı meyve suyu ve nektarı tüketiminin 2015 yılında bir önceki yıla göre 1 litre artarak 33 litreye ulaştığını açıkladı.

Tüketici Araştırmaları Derneği GFK tarafından elde edilen son rakamlara göre, Almanya’da kişi başı yıllık meyve suyu tüketimindeki azalış eğilimi, 2015 yılında durdu. Alman meyve suyu endüstrisinin 2015’i olumlu ve dengeli geçirdiğini söyleyen Derneğin Bonn Direktörü Klaus Heitlinger ise bunun 3 nedeni olduğunu kaydetti. En önemli nedenin, Almanya’da kişi başı meyve suyu ve nektarı tüketiminin 32 litreden 33 litreye yükselmesi olduğunu belirten Heitlinger, buna ek olarak, Almanya’da en yaygın meyve olarak meyve suyuna işlenen elmanın hasadının 2015 yılında 450 bin ton olarak gerçekleştiğini ve 400 milyon litre meyve suyu üretildiğini söyledi. Bir diğer önemli nedenin de uzun yıllardır düşük olan meyve rekoltesinde Temmuz 2015 ayında yapılan tahminlerin yüksek çıkması olduğunu kaydeden Heitlinger, “Biz, 2015 yılını bu üç iyi haberle sonuçlandırmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu, meyve suyu endüstrisinin gelecek için doğru yolda olduğunu gösteriyor” şeklinde konuştu.

Logo_FruchtSaftDernekten yapılan açıklamada, tüketimdeki bu artışta, özellikle yüksek katma değere sahip meyve sularının pay sahibi olduğu düşünüldüğü, bu çerçevede, soğutulmuş olarak tüketiciye sunulan doğrudan sıkılmış ve bölgesel yörelerden elde edilen meyve suyu çeşitlerinin, tüketicilerin bu ürüne yönelik ilgisini artırdığı belirtildi.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın