TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Yönetim Kurulu Başkanı İ. Uğur Toprak, 6 Eylül Cuma günü açılacak olan 88. İzmir Enternasyonal Fuarı alanındaki gıda satışlarına ilişkin gıda güvenliği endişelerini dile getirdi.

88. İzmir Enternasyonal Fuarı 6 – 15 Eylül tarihleri arasında Kültürpark’ta ziyarete açılacak. Her yıl olduğu gibi bu yıl da fuar alanı içerisinde onlarca gıda maddesi satan büfe ve mekân faaliyete geçecek. Fuar alanındaki gıda satışlarına ilişkin hijyen ve gıda güvenliği uyarılarında bulunan TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İ. Uğur Toprak, “Fuar zehir olmasın!” mesajını verdi.

İzmir Enternasyonal Fuarı’nın İzmirlilerin bir yıl boyunca beklediği en önemli etkinlik olduğuna dikkat çeken Toprak, bu büyük etkinliğinin gıda zehirlenmeleriyle kabusa dönmemesi için şu uyarılarda bulundu:

“Denetimler sıkı tutulmalı”

“TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şubesi olarak geçmiş senelerden edindiğimiz izlenim ve tespitlere dayanarak bu sene de hijyen kurallarının ve gıda güvenliğinin bir kenara bırakılıp halk sağlığını tehdit edici uygulamalarla gıda satışlarının yapılacağı endişesini taşımaktayız. Küçük masalarda veya tezgahlarda kurulmuş, temizlik için suyu dahi bulunmayan, saatlerce açıkta kalan döner gibi et ve et ürünleri satış noktalarında çiğ et kesilen bıçaklarla pişmeden tüketilen domates, marul, soğan ve hatta ekmek doğranması gibi insan sağlığını tehdit edebilecek bir çok uygulamayı bu sene de görmemek için belediye ekiplerinin ve il/ilçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinin denetimleri sıkı tutmaları gerektiği görüşündeyiz.

Son tüketim tarihi / tavsiye edilen tüketim tarihi geçmiş veya çok yaklaşmış ürünlerin satışı, gıdada soğuk zincir uygulamalarına dikkat edilmemesi, dondurulmuş olarak gelen çiğ et ve et ürünlerinin çözündürme prosedürüne uygun olmayan bir şekilde açıkta çözündürülmesi, personel, alet ve ekipman hijyenine dikkat edilmemesi, hizmet sunan personelin mevzuat gereği hijyen eğitimi alması gerekirken eğitimsiz kişilerin kişisel koruyucu donanım (bone, kolluk, maske ve eldiven gibi) kullanmadan hizmet vermesi gibi konularda vatandaşlarımız bilinçli ve dikkatli olmalı, şüphe duydukları ürünlerle ilgili ALO 174’e ihbarda bulunmalıdırlar.

On gün boyunca on binlerce vatandaşımızın gıda tüketeceği bu fuarda halk sağlığını güvence altına almanın kamunun asli görevi olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz. İzmirlilerin 1 yıl boyunca beklediği, İzmir’in bu en büyük etkinliğinin gıda zehirlenmeleriyle kabusa dönmemesi için İzmir Büyükşehir Belediyesi ve il/ilçe Tarım ve Orman Müdürlükleri fuar boyunca gıda bilimi konusunda eğitim almış kişilerle denetim yapmalı ve denetim sonuçlarını da kamuoyu ile paylaşmalıdır. Herkese keyifli bir fuar dileriz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın